| Ivan_Raul_1995 a întrebat:

Se poate merge in America daca un parinte are un frate in America ca si cetatean?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate, dar numai daca primesti viza de intrare de la Ambasada SUA din Bucuresti.

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Si tipul ala de viza cum se solicita imi poti trimite te rog un link sa ma documentez?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ivan_Raul_1995):

Gasesti foarte usor, cauta Amabasada SUA Bucuresti.

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Si ce subiect ar trebui sa caut tipuri de viza sau sa cer asistenta?

| relian a răspuns:

Unchitu sau ce iti este, iti poate trimite tie sau lui taicatu o invitatie de vizita, apoi cu invitatia mergeti la ambasada si daca ambsada va da viza puteti merge in vizita.
Dar nu ai nici o garantie ca odata ce mergi la ambsada sigur veti lua viza.Va poate respinge, totul depind de c ei de la ambasada.

Referitor la emigrare taicatu, ceara daca este frate cu cel din America nu are nici o sansa sa emigreze acum.Singura sansa este sa participati la Loteria Vizelor,dar asta tine de noroc,iar intre timp, chiar si de anul asta unchitu, asta doara daca este cetatean american poate sa faca o cerere pentru reintregirea familiei, pentru rudele lui, adica frati si surori, doara atat.Pe parinti ii poate chema oricand, parinti sunt rude de gradul1, fratii rude de gradul 2.

Daca face o cerere pentru reintregirea familiei, in cazul in care nu se schimba legea in America exact peste 12 ani, taicatu poate sa ajunga in America, deci dupa 12 ani de cand fratele lui taicatu depune acea cerere.

Dar sa depui acea cerere trebuie sa fi cetatean american, altfel nici sa nu se gandeasca.
Asta spune legea in America.Eu am spus ce spune legea, nu stau acum sa iti trimit link, dar ce zic aici e garantat 100 la mie.

Referitor la viza de turist, iar daca unchiul tau nu este cetatean sunt slabe sanse sa-i dea viza lui taiciatu, de tine nici nu mai vorbim laughing ba chiar de ar chema in vizita si parintii la fel sunt sanse f mari sa nu le dea viza, asta cum am spus daca unchitau nu este cetatean american.
Daca este cetatean american, atunci mai mult ca sigur si taicatu primeste viza sa vina in vizita.
Daca ai intrebari spune, iti spun tot ce te intereseaza de America free laughing

| Bizon95 a răspuns:

Da telefon la ministerul de externe/ambasada americana si intreaba (gasesti numerele pe internet)
eventual unchiul se poate interesa in America la un avocat de imigrari

in teorie se poate, unchiul isi poate aduce fratele, iar fratele copilul!

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru Bizon95):

Temporar ca si turist sau ca si emigrant cu rezidenta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Nu cred ca merge asa.
Fratele isi aduce fratele, celalalt frate isi aduce fiul, fiul isi aduce nevasta si copilu, copilu isi aduce verisoru.
Nu cred ca merge asa laughing) cred ca numai rudele de gradul 1. Sa ai tu sotia acolo cu cetatenie, sau parintii tai. La unchi nu cred ca se pune.

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru Bizon95):

Temporar ca si turist sau ca si emigrant cu drept de rezidenta?

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru anonim_4396):

UN MEMBRU AL FAMILIEI. Legislatia americana spune ca sotul sau sotia, fiul sau fiica necasatorit(a), in varsta de peste 21 de ani, fiul sau fiica casatorit(a), parintele, fratele sau sora unui cetatean al SUA, care are o cerere de viza aprobata de Departamentul de Stat American, pot fi considerati eligibili pentru a deveni rezidenti permanenti al SUA. Aceeasi eligibilitate o au si cei ce sunt sotul sau sotia, fiul sau fiica necasatorit(a), de orice varsta, al unui, unei posesor(are) de Green Card ce detine o cerere de viza pentru familie aprobata de Departamentul de Stat.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe rand, nu toti odata, MERGE tongue

| Bizon95 a răspuns (pentru Ivan_Raul_1995):

Permanent ca reintregire a familiei
nici un turist, nici un emigrant, NICI UN TEMPORAR!

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru Bizon95):

Super mersi!

| Bizon95 a răspuns (pentru Ivan_Raul_1995):

Man, iti doresc SINCER SUCCESS
ca motiv esti perfect justificat
DAR NU INSEAMNA CA E USOR
in America se pun bete in roate la imigrare serios, amplificate SI MAI SERIOS de cand a ajuns Trump la putere!

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru Bizon95):

Cat dureaza un asemenea proces aproximativ daca exista cooperare din ambele parti?

| Bizon95 a răspuns (pentru Ivan_Raul_1995):

Chiar nu am nici o idee vaga