| anonim_4396 a întrebat:

Seara buna! As vrea, daca se poate inainte sa pun intrebarea, ca cei ce raspund sa argumenteze, iar raspunsul sa contina inceput, cuprins si sfarsit.

Dupa parerea voastra, daca nu e prea traziu pentru un astfel de subiect, de ce nu este posibila monarhia ca forma de guvernamant in tara noastra.Sau daca este posibil, cum?

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Gass93sv):

Monarhia ar fi singura sansa pentru tara asta, parerea mea.Din mai multe considerente. Avem Casa Regala din dinastia Hohenzollern, cea mai prestigioasa din lumea, cea mai influenta.Stiai ca daca Regele Mihai nu capitula atunci peste 50 de studenti urmau sa fie executati in curtea Pelesului? A fost obligat fortat.Eu as vrea monarhia pentru a scapa de baroni.Stiu ca este oarecum o utopie, dar as vrea sa cred ca nivelul de coruptie din Romania este mult prea mic sa atinga dinastia Hohenzollern.Si in plus, ca sa fac o glumita, suna mult mai bine "In numele Regelui" decat "Pentru tara si popor". Popor care a lasat ca tara sa fie furata sistematic.Pe principii non-democratice.Adica daca furi, macar fa-o sa para legal.

Răspuns utilizator avertizat
| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Gass93sv):

In legatura cu comunistii ai dreptate.Stiai ca Ceausescu a construit fabrici in aporape toata Africa de Sud? In ziua de astazi, guvernele Africane au datorii fata de statul roman de ordinul miliardelor de dolari. Datorii pe care le-am recupera, daca am avea un Rege si nu un presedinte.Presedintele, forma sa de guvernamant este republica.Republica este subordonata aliantei nord atlantice, in cazul nostru. Daca am avea Monarhie nu am fi obligat sa raspundem in fata consiliului NATO.Pentru ca la fel ca si Papa, regalitatea nu se supune legilor oamenilor.Africa este oricum un caz pierdut.Soldati copii, genocid, etc...Noi, care avem atatea de recuperat de la ei de ce sa nu o putem face? Bomb those bastards pana ne dau banii.Si NATO nu ar avea ce sa zica...Acum, chiar si daca am recupera datoriile.Ce se va intampla cu banii este la ordinul speculatiilor si sperantelor.Dar totusi, exista speranta. Extrapoland pe situatia actuala nu avem nimic si nici nu vom avea.

Răspuns utilizator avertizat
| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Gass93sv):

As vrea sa intelegi ca dintre doua rele eu il aleg pe cel mai putin rau.Nimic nu il scuza pe Mihai.Dar el macar are un motiv, ca e legitim, ca nu e.Nu mai conteaza.Dar Basescu, conducerea actuala, ce are? Nimic!

Răspuns utilizator avertizat
| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Gass93sv):

Sincer simt ca pot dezbate si filozofa cu tine in mai multe domenii.Ai mare dreptate in ceea ce spui, dar simt putina capitulare in randurile tale.Adica speranta moare ultima.Si speranta vine in urma unor actiuni interprinse in acest sens, nu de la sine.Dar acum e putin cam tarziu si pe langa bateriile de la tastatura, mi se termina si "bateriile" mele.Mi-a facut placere sa dezbat acest subiect cu tine.Chiar nu ma asteptam sa ia cineva in serios intrebarea mea.Multumesc! Ai idei avangardiste si ancorate in realitate.Dar daca imi permiti, ti-as propune sa incerci sa vezi situatia si in alta lumina, intr-o lumina mai buna! O seara placuta!

Răspuns utilizator avertizat