| teenager a întrebat:

Cum se alege forma de guvernamant a unui stat? Este posibil ca aceasta sa fie aleasa prin negocieri? Daca nu, de ce?

Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Nu. Forma de guvernamant este prezenta in constitutie (a carei schimbare se supune la vot). Forma de guvernamant a Romaniei este Republica semiprezidentiala.

| teenager explică (pentru IMC90):

Multumesc pentru raspuns! mi-a fost de mare ajutor.

| IMC90 a răspuns (pentru teenager):

Cu placinte happy

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este foarte posibil si, de regula, chiar asa se intampla. Chiar asa a fost stabilita si forma de guvernamant de la noi, prin negocieri intre fortele politice din 1990-1991, existente in Parlamentul Romaniei la acea data si in sensul celor stabilite prin negocieri a fost redactata si aprobata in Parlament Constitutia Romaniei din 1991, modificata apoi, tot in urma unor negocieri intre partide, in anul 2003. Numai bine!

| IMC90 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Schimbarea constitutiei fara acordul cetatenilor se cheama lovitura de stat.

| IMC90 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Lovitur%C4%83_de_stat

Modificata si completata prin Legea de revizuire a Constitutiei României nr. 429/2003, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 758 din 29 octombrie 2003, republicata de Consiliul Legislativ, în temeiul art. 152 din Constitutie, cu reactualizarea denumirilor si dându-se textelor o noua numerotare (art. 152 a devenit, în forma republicata, art. 156). Legea de revizuire a Constitutiei României nr. 429/2003 a fost aprobata prin REFERENDUMUL NATIONAL din 18-19 octombrie 2003 si a intrat în vigoare la data de 29 octombrie 2003, data publicarii în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 758 din 29 octombrie 2003 a Hotarârii Curtii Constitutionale nr. 3 din 22 octombrie 2003 pentru confirmarea rezultatului referendumului national din 18-19 octombrie 2003 privind Legea de revizuire a Constitutiei României. Constitutia României, în forma initiala, a fost adoptata în sedinta Adunarii Constituante din 21 noiembrie 1991, a fost publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 233 din 21 noiembrie 1991 si a intrat în vigoare în urma aprobarii ei prin REFERENDUMUL NATIONAL din 8 decembrie 1991

In concluzie, indiferent ce stabilesc partidele, constitutia se poate modifica numai in urma unui referendum. Forma de guvernamant nu poate fi modificata fara a fi modificata constitutia => este nevoie de un referendum => partidele politice pot sta si in cap daca populatia respinge modificarile.

| KarynaBettley a răspuns:

Da tie ce iti trebuie tongue thinking