| Feyenooord666666 a întrebat:

Si-a recuperat careva de aici taxa de poluare intr-o transa?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu daca o sa gasesti o asemenea persoana pe TPU.
Aceasta taxa, a fost platita intr-o transa, numai pana anul trecut si numai in baza hotararii judecatoresti. De atunci OUG 9/2013 a fost modificata si in prezent restituirea se obtine numai in 5 transe, citez:
"ART. 12.(1) Contribuabilii care au achitat taxă specială pentru autoturisme şi autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării, pot solicita restituirea acesteia prin cerere adresată organului fiscal competent, în termenul de prescripţie prevăzut de Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
  (2) Sumele prevăzute la alin. (1), precum şi dobânzile datorate contribuabilului pentru perioada cuprinsă între data perceperii taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule, taxei pe poluare pentru autovehicule sau taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule şi data restituirii acesteia se achită către persoana prevăzută la alin. (1), potrivit prevederilor art. 117 din Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, pe parcursul a 5 ani calendaristici, prin plata în fiecare an a 20% din valoarea acestora, iar plata tranşelor anuale se efectuează conform graficului stabilit de organul fiscal competent."

| Feyenooord666666 explică (pentru Ioandelasal):

Asta stiu, dar se va schimba in curand, din nou.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Poate, dar nu cred ca se va schimba in privinta restituirii.

| Feyenooord666666 explică (pentru Ioandelasal):

Tocmai aia se va schimba, Consiliul European vrea ca taxa sa fie restituita intr-o transa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Unde ai vazut asa? Eu n-am vazut inca.

| Feyenooord666666 explică (pentru Ioandelasal):

La Stelian Muscalu saptamana trecuta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Respectivul n-a inteles avizul CJUE, de altfel nici altii care l-au comentat. Citeste aici:
http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_43475/avocatnet.html