Întrebare recomandată | AtateaConditii a întrebat:

Sora mea e in Spania si nu o primeste la munca pentru ca multi romani se stiu ca fura de acolo si ii trebuie ca certificatul de nastere sa arate ca s-a nascut in Spania. Ea mai vrea sa se si marite acolo si mi-a trimis certificatul prin posta si a zis sa merg la primarie sa vad daca il pot schimba. Eu nu stiu ce sa zic mai exact la primarie sa nu zica ca e ceva ilegal sa ii schimb certificatu. Pot sa ma duc eu cu certificatul la primarie sau va trebui sa fie de fata sa semneze ceva? Va trebui sa platesc ceva? Ce sa ii spun mai exact la aia de la primarie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am impresia ca habar n-aveti in ce vreti sa va bagati. Cum sa-i schimbe locul nasterii, ar fi infractiunea de fals in inscrisuri oficiale, voi chiar nu ganditi deloc?
Pentru functionarul de la primarie ar fi fals intelectual, citez:
"ART.289. Falsificarea unui înscris oficial cu prilejul întocmirii acestuia, de către un funcţionar aflat în exerciţiul atribuţiilor de serviciu, prin atestarea unor fapte sau împrejurări necorespunzătoare adevărului ori prin omisiunea cu ştiinţă de a insera unele date sau împrejurări, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Tentativa se pedepseşte."
Pentru sora ta ar fi uz de fals, citez:
"ART.291.Folosirea unui înscris oficial ori sub semnătura privată, cunoscând că este fals, în vederea producerii unei consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani când înscrisul este oficial, şi cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă când înscrisul este sub semnatură privată."
Nu mai vorbesc de faptul ca functionarul si-ar pierde serviciul.
Fata de acestea te sfatuiesc sa nu faci nimic si tu ai fi instigator si complice si ai fi pedepsita la fel ca functionarul, daca ti-ar da un alt certificat de nastere.
De altfel, pentru obtinerea unui alt certificat, ti-ar trebui o procura speciala de la sora ta.

| AtateaConditii explică (pentru Ioandelasal):

Poi si atunci ce ar trebui sa faca ca sa poata munci acolo daca nu o primeste ca e romanca?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AtateaConditii):

In Spania sunt organizatii ale romanilor, poate sa se intereseze la cea din localitatea unde se afla.

| alessia5158 a răspuns:

Actele de stare civila (certificat de casatorie, nastere sau deces)emise inainte de 1996 trebuie preschimbate cu altele de tip nou, international. Preschimbarea se face la oficiile de stare civila(din primarie) care le-au eliberat pe cele vechi.

Pentru a se casatori in Spania, sora ta are nevoie de certificatul de nastere tip nou(international). Pentru a-l obtine, ai nevoie de o procura/imputernicire de la sora ta. Procura se obtine de la consulatul Romaniei sub a carui jurisdictie se afla provincia in care locuieste sora ta(vezi aici consulatele:http://romaniinspania-gabriela.blogspot.ro/......ml).Pentru a întocmi o procură este necesar ca solicitantul(sora ta) să cunoască datele de identificare ale persoanei ce urmează a fi imputernicită (numele, prenumele, data şi locul naşterii, domiciliul, codul numeric personal, seria şi numărul actului de identitate).

Pentru recunoasterea internationala, documentele de stare civila, respectiv certificatele de nastere si casatorie, dupa ce li se aplica apostila de catre Institutia Prefectului, se traduc in limba tarii de destinatie de catre un traducator autorizat, inclusiv apostila, dupa care se legalizeaza de catre un notar public, iar in final traducerea legalizata se supralegalizeaza cu apostila de catre Tribunalul competent. Poti sa-i trimiti noul certificat de nastere numai cu apostila aplicata de catre Prefectura--- traducerea si legalizarea o poate face in Spania. În cazul traducerilor efectuate de un traducător jurado din Spania, este nevoie de legalizarea semnăturii și a sigiliului acestuia de către Ministerul Afacerilor Externe și Cooperării din Spania, urmând ca, ulterior, aceasta sa fie legalizată cu Apostila de la Haga, demers efectuat la Tribunalul Superior de Justiție(sursa:http://madrid.mae.ro/node/259).
Adrese ale Tribunalului Superior de Justitie (din Spania):http://romaniinspania-gabriela.blogspot.ro/......ga-pe.html

| qTe a răspuns:

De platit nu va trebui sa platesti, ce are mergi si te interesezi, cu rusinea mori de foame!