| Alex_Alexandru_1995_GsTh a întrebat:

Mi-am pierdut certificatu de nastere, iar buletinu mi-a expirat am fost sa-mi fac buletinu si nu pot fara certificatu de nastere iar eu cam in 5 zile trebuie sa plec in Spania, Ce ar trebui sa fac sa imi rezolv treaba in maxim 5 zile? avand in vedere ca am buletinu expirat de vreun an de zile pana acum am avut vre 2 buletine provizorii pentru ca nu puteau sa-mi faca cei de la primarie fara certificat bultinu bun.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti foarte delasator. Trebuia sa soliciti un duplicat al certificatului de nastere, de la Starea civila unde s-a inregistrat nasterea si aveai timp berechet sa-ti preschimbi cartea de identitate intr-un an. Aceasta trebuie sa faci si acum, doar ca nu rezolvi in 5 zile. Si nu primaria face CI ci SPCLEP.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să mergi la Starea Civilă pentru eliberarea unui nou certificat de naștere, ești mai mult decât delăsător așa cum spune și @Ioandelasal
Pa, pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si intr un an de zile nu ai putu sa rezolvi problema cu certificatul?

in 5 zile nu mai rezolvi nimic de acum

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că vei rezolva situaţia în 5 zile :(
Cel mult, dacă ai noroc, vei mai primi o CI provizorie...

Poţi solicita un DUPLICAT după Certificatul de naştere ( la Starea Civilă unde a fost înregistrată naşterea )!

Vezi informaţii ( procedura şi actele necesare ) la linkul :
http://www.dlep-iasi.ro/......29--2.html

Apoi, cu acesta te prezinţi ( împreună cu celelalte acte ) la SPCLEP şi depui actele pentru o nouă CI - vezi detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_expirare.html

http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_lipsa_documente.html

Toate cele bune.