| addakissyou a întrebat:

Sora mea, ea avand 15 ani jumatate este hotarata sa plece la prietenul ei in alt oras pe motiv ca vrea acolo la liceu, poate face asta fara acordul parintilor? Cel putin sa se mute?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate fara acordul parintilor, domiciliul minorului este la domiciliul parintilor, atata timp cat o instanta de judecata nu-i decade din drepturile parntesti sau nu hotaraste altfel. De altfel nu se poate transfera la alt liceu fara ca un parinte sa semneze cererea de transfer.

| FlorinCiokan a răspuns:

Bineinteles ca poate. Nu o sa ii aiba nimeni grija decat daca parintii ei suna la politie. atunci pot aparea complicatii.