| Serenamrn a întrebat:

Dacă o fată de 16 ani se mută într-o altă localitate (având unde să locuiască cu rude/conștiințe adulți) fără acordul părinților și dacă aceștia ar veni să o ia cu poliția iar aceasta nu vrea sa plece, nu poate fi obligată să plece, nu? Dacă nu vrea poate rămâne acolo?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pâna la 18 ani, nu poti pleca unde vrei.

| ania a răspuns:

Daca e vorba de un tip care chiar te iubeste si e resoponsabil si si lucreaza, sa mearga frumos la parinti, sa te ceara de nevasta, casatoria e posibila in Romania la fete de la 15 ani cu acordul parintulor.

| dullcat a răspuns:

Parintii raspund de minori.Cand ai 18 ani poti pleca unde doresti, insa pana atunci nu.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Termina soro liceu si dupa te muti unde vrei tu rolling on the floor, de ce te-au suparat ai tai? Ca nu te-au lasat sa ai gagic sau ce?