| AdryanM40 a întrebat:

Soția mea lucrează in Germania și vrea să își schimbe clasa de impozitare.
A prezentat in original și copie certificatul de căsătorie și cartea ei de identitate plus copie după cartea mea de identitate. Au refuzat să îi schimbe clasa de impozitare până nu aduce un document de la primăria de unde locuim din care sa rezulte ca suntem căsătoriți si locuim la aceeași adresă.
Știți cumva la ce document fac referire si dacă este unul tip din partea statului german ce trebuie completat?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, sotia nu poate cere schimbarea impozitarii fiindca nu are dreptul legal, deoarece voi nu locuiti impreuna in Germania, la acea adresa (tu fiind in Romania).

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa traduceti in limba germana si sa-l legalizati, Certificatul de casataorie.
Apoi cu acel certificat legalizat si cu Contractul de inchiriere al casei unde locuiti impreuna (in Germania), mergeti la Primaria de care apartineti sa va inregistreze si sa va elibereze o adeverinta, ca sunteti deja inregistrati ca cuplu casatorit, la sediul primariei respective.
Cu acea adeverinta, va intoarceti la cei care modifica impozitarea si le predati lor.

| AdryanM40 explică (pentru Violleta2022):

Doar soția este in Germania, eu sunt in Romania.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AdryanM40):

In cazul asta, sotia nu poate cere schimbarea impozitarii fiindca nu are dreptul legal, deoarece voi nu locuiti impreuna in Germania, la acea adresa (tu fiind in Romania).