| fakesmile a întrebat:

Sotul meu a facut un imprumut bancar pentru nevoi personale, fara ipoteca iar eu ca sotie nu am semnat si nu am girat imprumutul lui.Acum, sunt in divort si partaj si vreau sa stiu daca se imparte imprumutul la amandoi ca bun comun. Mentionez ca el a folosit banii exclusiv pentru nevoia personala, necontibuind la necesitatile familiei. In intampinarea care am facut-o la divort, am precizat acest lucru si el l-a aprobat. As dori raspuns de la persoane calificate in domeniu.

5 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Daca in cererea de partaj nu s-a mentionat acest credit, sotul tau va plati in continuare ratele pentru acest credit.
Daca si creditul respectiv a fost cuprins in masa partajabila, va trebui sa convingi instanta (cu orice mijloc de proba) ca acei bani nu ti-au profitat tie, ci doar lui.

| Irina a răspuns:

Mergi la banca unde ai incheiat contractul de credit, mai multe detalii decat cei de acolo nimeni nu stie. Fiecare banca are politica ei.

| scootsie a răspuns:

Normal, trebuie sa dovedesti concret pe ce a cheltuit banii pentru "nevoia personala"... Daca el a recunoscut si a fost de acord sa plateasca in continuare creditul e ok.De fapt, bancile sunt vinovate ca au dat credite fara consimtamantul ambilor soti... Daca sotul vrea sa impartiti plata, da in judecata banca de la care a obtinut credit, ca i-a dat fara ca tu sa fii de acord, sau, vezi daca nu cumva el a declarat ca nu e casatorit...Consilierii de credit, in dorinta de a-si face targhetul lunar, mai invatau pe cei ce doreau credit, sa declare ca nu sunt casatoriti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe cei de la banca, nu ii intereseaza scopul in care s-au cheltuit banii.
Plateste cel care a facut imprumutul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu intrebati la politie