| Catalin12John a întrebat:

Salut acum câteva zile mi-am pierdut buletinul, dar cred ca cineva cunoscut de al meu l-a găsit și a făcut un împrumut bancar cu buletinul meu pentru ca am primit un apel de la banca sa îmi spună ca mi-a aprobat împrumutul, și când încerc sa le spun ca nu am făcut nuci un împrumut ei spuneau ca au actele de împrumut cu buletinul meu, dar eu nici nu am făcut nici un împrumut bancar.
Ce pot sa fac? Sunt disperat...

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci o plângere la poliție prima și prima data și cu înregistrarea cererii mergi la banca

| sierra1 a răspuns:

Du-te la poliție DACĂ nu cumva e o glumă (bună aș zice!)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La poliție.

Răspuns utilizator avertizat
| umbrax a răspuns:

Din curiozitate, ca recunosc ca nu ma prea pricep asa bine si sa-mi explice atunci cineva, dar aia de la banca nu stiu sa faca diferente de moace? Ok respectiva cunostinta s-a dus sa faca imprumut cu buletinul tau ca sa scape el de plata si sa ti o puna tie in carca, dar cat de prost sa fii incat sa nu vezi ca sunt 2 pers diferite? In buletin o pers si cel care a cerut imprumut alta persoana? Stiu ca bancile pe langa buletin iti mai cer si adeverinte de venit, extrase de cont, facturi de utilitati si alte documente relevante, care daca le aduci pe astea ai sa vezi ca sunt alte nume decat numele din buletin cu care s-a facut imprumutul... Tu totusi Maine la prima ora trebuie sa te duci neaparat la politie, iti declari buletinul pierdut, plus plângere, si cu respectiva plangere te duci la banca si le o arati casa dovedesti ca nu tu ai facut imprumutul

| Catalin12John explică (pentru umbrax):

Poți și cu buletinul cuiva sa faci împrumut dacă ai semnătura acelei persoane, dar aici nu are de unde ști ce semnătura am

| AmandinaDragan a răspuns:

''dar cred ca cineva cunoscut de al meu l-a găsit și a făcut un împrumut bancar cu buletinul meu''

?
Nu umbla cu prostii. Bancile au camere de luat vederi si ti-au inregistrat vizita.

| just4ubr2015 a răspuns:

Se pot face imprumuturi online fara sa ti se vada fata doar cu o copie de buletin.du-te si reclama si se va cauta vinovatul dupa adresa ip

| Catalin12John explică (pentru just4ubr2015):

Cum se poate face împrumut online doar cu copia de buletin? Cum scap de împrumutul respectiv?

| just4ubr2015 a răspuns (pentru Catalin12John):

Pe toate siteurile de ifn poti face imprumut pana la 20000 lei doar cu copie buletin fara nimic altceva iti trebuie o adresa mail valabila tel si copie buletin si apoi plateste cine e in poza happy

| floruits a răspuns:

Bună!

Îmi pare rău să aud despre acest lucru. Poți face plângere la poliție și spui că ți-ai pierdut buletinul și cu înregistrarea cererii te duci la bancă să rezolvi.

Seară frumoasă.

| exoticbutters a răspuns:

Te duci la politie si spui ca ti s-a pierdut buletinul. Dar asta repede

| Octavia28P a răspuns:

Bună! Mergi cât mai rapid la poliție. Poliția poate afla adresa băncii. Banca are camere de luat vederi și așa se poate afla vinovatul.