| artemis2009 a întrebat:

Ce se poate intampla daca sotul meu a facut un imprumut bancar?(fara ipoteca) imprumutul a fost facut in anul 2007 lucrand cu contract de colaborare la o firma, el totusi fiind pensionat pe caz de boala... din anul 2006 el nu are discernamant .interdictia i-a fost pusa prin hotarare judecatoreasca...de 6 luni nu a mai platit banca si primesc scrisori de la recuperatori ca imi pune casa la licitatie... ce as putea face in situatia asta? ma poate ajuta cineva? ps. familia nu a stiut de acest imprumut, am aflat acum cu primirea plicurilor de la recuperatori

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dacă soțul tău nu are discernământ din 2006 cum a reușit să obțină acel împrumut în 2007?
La mijlocul este o nelegiuire.
Citește cu mare atenție contractul de împrumut, ceva nu se leagă.
Consultă repejor un avocat să introduci în instanță prin căile de atac extraordinare documentele care atestă că soțul nu a avut discernământ în momentul în care a semnat acel contract de împrumut.
Mai mult ca sigur, dacă este adevărat ceea ce spui, în spatele acestui contract sunt alte persoane; soțul tău poate fi terță persoană nici de cum împrumutant.
Succes.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi si vorbeste cu executorul judecatoresc si cu un avocat. Probabil poti intrerupe procesul legal de executare silita printr-o actiune in justitie. Dar grabeste-te, fiindca daca casa se scoate la licitatie, dupa aceea e prea tarziu.

| borsec a răspuns:

DA cum a spus si legiuitoarea_76, ceva e putred la mijloc, daca sotul tau nu avea discernamant cum a putut sa semneze acel contract de imprumut?
Sotul tau poate sa fie o terta persoana la acel contract sau poate sa il fi inselat cineva.
Vb cu un avocat e cel mai bine.