| anonim_4396 a întrebat:

Sotul meu a semnat comisia de eliberare azi si penitenciarul l-a admis.nu are niciun raport si a iesit la munca.credeti ca si judecatoria il va declara admis si il vor elibera? are nevoie de un avocat atunci sau poate fi eliberat si fara avocat? mentionez ca a facut 5 luni si o saptamana si avea de executat 8 luni.ce credeti? vreau un raspuns de la cei care cunosc dreptul

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De obicei, daca nu a avut abateri in penitenciar, a muncit, a facut perioada de detentie minima (cel putin jumatate in cazul ca a muncit) si comisia de liberare conditionata si-a dat acordul, atunci si judecatoria va acorda eliberarea. In asemenea cazuri nu are nevoie de avocat, tot ce trebuie sa faca este sa solicite eliberarea, sa spuna ca s-a invatat minte si nu va mai comite infractiuni. Succes si numai bine!

1 răspuns:
| xcore a răspuns:

Buna,
Este o chestiune de finete. Pentru o parere in acest sens trebuie cunoscuta foarte bine speta. Si chiar cu speta bine cunoscuta apare si latura subiectiva a problemei. Cel mai bine sa apelezi la un avocat pentru consultanta. Stiu ca costa dar merita din plin. Este vorba de libertatea lui pana la urma.