| RomanPaul a întrebat:

Spuneti-mi, va rog, daca vreau sa urmez o facultate si simultan o postliceala obtinand la amandoua examene de admitere medie pentru buget, cum procedez? Peste tot se specifica faptul ca statul asigura un singur ciclu de invatamant superior la buget, dar in cazul asta e posibil sa raman la buget la ambele?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu sa le urmezi simultan, poate doar daca la facultate esti la ID.
Si poti sa le urmezi pe ambele pe loc bugetat, doar 2 facultati nu poti face pe loc bugetat si scoala postliceala nu este facultate, face parte din invatamantul preuniversitar.

| RomanPaul explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult pentru promptitudine! Ideea e ca studiile sunt in acelasi domeniu, asa ca sper sa o dreg intr-un fel sau altul...

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca si facultatea si postliceala sunt in acelasi domeniu ar fi complet inutil sa faci si postliceala? Cu ce te-ar ajuta?
Referitor la intrebare, poti urma ambele forme de invatamant, am vazut eu elevi la o postliceala de renume care se duceau o data la 2 saptamani la scoala...

| RomanPaul explică (pentru Bondarel99):

Un exemplu concret de cum m-ar putea ajuta: Dau la postliceala si la medicina. Postliceala imi ofera un job si un plus de aptitudini, care ma vor ajuta dupa doar 3 ani sa am o baza financiara si cunostinte in acelasi domeniu in paralel cu medicina...

| Bondarel99 a răspuns (pentru RomanPaul):

Pai tu daca vrei sa te angajezi dupa 3 ani, ramanandu-ti 3 ani de facultate, cum crezi ca ai putea face ture de cate 12 ore, sa mai si dormi, sa mai si inveti si sa nu fii exmatriculata de la facultate? Facultatea de medicina e extrem de grea. Trebuie sa fii prezent zilnic acolo, poti sa ai ore de la 8 dim la 8 seara zilnic. Hai ca la un curs de 2 ore mai poti sa lipsesti de 2-3 ori pe semestru, dar laboratoarele si seminariile sunt obligatorii. Poti sa ai zilnic laboratoare, un laborator poate sa dureze 6 ore, plus seminarii si cursuri. Mai ai si practica la care nu ai voie sa lipsesti. Pe langa asta mai trebuie sa inveti si acasa foarte mult ca sa treci examenele, carti intregi de invatat.
De asta de obicei cei care dau la medicina au ajutor din partea parintilor, sunt totusi 6 ani.

| RomanPaul explică (pentru Bondarel99):

Multumesc pentru incurajare... totusi, ai dreptate laughing