| vergi224 a întrebat:

am si eu o intrebare...anul asta termin o facultate la buget si vreau sa stiu daca dau la o alta facultate(medicina) care are admitere, o fac la taxa sau la buget? daca ai medie de buget, intri la buget, in cazul meu nu stiu ce sa cred, ca eu am terminat una la bugetsadsad...

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Nu conteaza media din facultate, din ce stiu eu. Ar fi culmea, termini o facultate pe care o urasti si mergi unde iti place, cum sa se ia in considerare facultatea? S-o luam logic: dupa facultate urmeaza masterul, acolo conteaza facultatea. Dar pentru facultate conteaza Bac-ul.
Se ia in considerare BAC-ul si examenul de admitere, in ce proportie, depinde de facultate.

| vergi224 explică (pentru valentingb):

Merci...pe mine ma intereseaza daca pot sa fac si cea de-a doua facultate la buget... termin politehnica si vreau sa dau la medicina..ma gandesc ca nu apartin de aceleasi minister(cred, nu sunt sigura)sad

| valentingb a răspuns (pentru vergi224):

Scumpo,e un singur minister, al educatiei, iar daca vei avea o medie buna poate ca intri cum vrei, dar oricum, chiar daca intri la taxa, platesti primul semestru, dar inveti bine si treci la buget apoi.