| tudorvolcano a întrebat:

Statistic, sunt cu 5% mai mulți bărbați decât femei, dacă luăm în calcul populația de sub 35 de ani, tinerii care se pot reproduce.
Ceea ce înseamnă că la fiecare 100 de fete, sunt 105 băieți, ceea ce înseamnă că dacă cuplăm toate 100 de fete de sub 35 de ani NUMAI cu băieți de sub 35 de ani, ar rămâne 5 băieți singuri. Dar știm că fetele se mărită cu bărbați mai în vârstă ca ele, adică și de peste 35 de ani, ceea ce crește numărul de băieți tineri singuri. Iar dacă luăm în calcul fetele singure, numărul de băieți singuri este ulterior enorm.
Ce ați zice să creștem taxele pentru avort când vine vorba de nou născuți de sex feminin, astfel încât procentajele de băieți și fete să fie egal, sau chiar lejer superior în favoarea fetelor? Astfel, vom putea în următorii 20-30 de ani să creștem natalitatea, dat fiind faptul că numărul de băieți singuri (adică care nu sunt utili creșterii natalității) va scădea.

13 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Daca ar durea prostia...

| tudorvolcano explică (pentru Frank51):

Mai întâi să îl scapi pe acesta de problema pe care o are, că sunt din plin cazuri ca el. Mi-a apărut la cele mai vizionate întrebări acum 2-3 minute:
https://www.tpu.ro/......cut-nimic/

| gabicoo a răspuns:

În teorie ai dreptate!
Dar dacă se măresc taxele pentru întreruperile de sarcină, femeile sărace tot vor face avorturi. Le vor face însă acasă sau pe la "moașe" în condiții lipsite de igienă, prin metode chimice sau mecanice care vor duce la septicemii, decese sau la pierderea fertilității.
Așa vom ajunge mai rău!
Sporul natural la etnicii români, unguri, nemți, etc. e negativ! Doar în cazul unei singure etnii e pozitiv!

| tudorvolcano explică (pentru gabicoo):

Mă gândesc la faptul că natalitatea este scăzută nu numai din cauza avorturilor, ci și din cauza lipsei de echilibru între numărul de bărbați și femei.
Problema, mă gândesc, este că de obicei familiile pot prefera băieți în loc de fete, și să aibă tendința să avorteze fetele, cum e în China.

| WhiteLife a răspuns:

Vrei sa cresti natalitatea prin avort? Nu oricine isi poate asuma responsabilitatea de a fi parinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai lovit la cap? E discriminare.

| tudorvolcano explică (pentru anonim_4396):

E mai bine să avem sute de mii de bărbați care rămân neînsurați, care în urma frustrării să se apuce de băut, jucat la păcănele, și să-și piardă viața degeaba?
Pe vremuri, excesul persoanelor de sex masculin era util pentru război, unde era nevoie de bărbați care să lupte. Acum că nu mai sunt războaie cu mulți morți, rămân o grămadă de bărbați neînsurați, care nu se vor reproduce, care vor rămâne frustrați și care ar putea deveni o povară pentru societate, devenind alcoolici, maniaci ai jocurilor de noroc, boschetari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbim de persoane, persoane care au rațiune, nu șoareci de laborator sau orice alt cobai. Nu poți sa iei în calcul eroarea umană, nu poți să o prezici.

Ce ai afirmat tu, în teorie e acceptabil, însă în practică e cu totul altceva. Poți să te gândești și la boli cronice și/sau genetice.

Taxele sunt irelevante în creșterea natalității. Ceea ce ar favora creșterea natalității ar fi creșterea alocațiilor, acordarea unui sprijin financiar, educațional poate, însă statul nu își permite acest lucru din păcate.

| tudorvolcano explică (pentru anonim_4396):

Mă uit la faptul că deși se acordă foarte mult sprijin financiar în unele țări, tinerii preferă totuși să nu facă copii.
În Occident se oferă la greu ajutor financiar părinților cu mulți copii, dar de acesta se pare că se folosesc mai mult imigranții.
Mă gândesc că dacă am echilibra numărul de bărbați și femei, se vor face mai multe căsătorii, și astfel natalitatea va crește, chiar dacă ținem cont de eroarea umană.
Totuși, se poate eșua, cum a spus gabicoo, că s-ar putea face avorturi clandestine care ar ignora taxele mai ridicate impuse la avortul pentru bebelușii de sex feminin.

| teo530 a răspuns:

Esti sucit

| tudorvolcano explică (pentru teo530):

Mai sucit ca Naruto care este la poza ta de profil laughing?
Datele sunt valabile oriunde vreți să căutați.
Cât de sucit aș fi, problema cu bărbați singuri, care pot deveni o povară pentru societate, care să se refugieze în alcool și jocuri de noroc și să nu fondeze familii, rămâne.

| teo530 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Poate laughing
nu stiu cum ai avut rabdare si imaginatie/atata documentatie sa scti teoria asta. eu ma mir ca am stat sa o citesc. no ofense da nu ma prea intereseaza subiectul.