| Anonim5084689 a întrebat:

Cum sa scap de depresie?
Mereu am probleme, ma gandesc intr-una ca sunt singur si am aproape 24 de ani..ca nu am facut nimic pana acum, stau doar cu mama, am grija de ea ca e la pat..nu prea m-am bucurat de viata pana acum..nici la liceu nu m-am dus, viitorul meu e distrus..am trecut prin prea multe de cand m-am nascut, prin batjocura si umilinte..nu înțeleg de ce mi se întâmplă toate mie, nu inteleg cu ce am gresit atat de mult sa merit asta...stau si ma plang pe forumuri ca doar aici ma mai asculta cineva, de multe ori imi vine sa plang..nu stiu ce o sa ma fac cand o sa raman si fara mama..nu cred ca voi rezista prea mult si voi recurge la un gest necugetat.
Sunt si foarte timid si cu probleme uriase de anxietate sociala ..nu ma pot integra nici nu ma plac fetele, nici n-am avut vreodată o prietena, nu am avut relatii de nici un fel..mereu sunt trist si abatut..nu cred ca o sa rezist mult.Am fost si la psiholog dar nu m-a ajutat cu nimic.
Mereu ma gandesc la suicid si stiu ca nu e bine.
Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Sper ca glumesti.Singurul lucru de care are nevoie e un barbos care sa ii umple capul cu prostii.Viata reala e viata reala si preotii nu au ce cauta in ea.Ce ar putea sa ii spuna in cat sa-l ajute?
Ca daca merge la biserica si da bani va merge in rai?
Ca gandurile lui vin de la Satana?
Ca trebuie sa pupe morti, cuti si desene ca sa ii mearga bine?
Problemele nu se rezolva asa!

56 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Ai incercat sa vorbesti cu un preot despre asta?

| Celcestietot a răspuns (pentru RKBlue):

Dovedeste inexistenta lui Dumnezeu si atunci spui ca El nu exista si ca totul este o fantezie.

| RKBlue a răspuns (pentru Celcestietot):

Dovedeste-i existenta.
Fara materiale scrise de oameni.Fiindca ei mint.

| Celcestietot a răspuns (pentru RKBlue):

As putea s-o fac, dar tu trebuie sa o faci primul, ca doar ce eu ti-am scris intai happy.

| Anonim5084689 explică (pentru aditimus):

Nu ma va ajuta un preot cu nimic..imi vine sa cred ca problemele mele nu au rezolvare

| Celcestietot a răspuns (pentru RKBlue):

Macar il putea ajuta dpdv psihic, i-ai taiat craca...

| RKBlue a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu il ajuta din niciun punct de vedere.Biserica e ca un drog.Iti face "bine" la inceput, dar apoi iti face tot mai rau.

| RKBlue a răspuns (pentru Anonim5084689):

Toate problemele au o rezolvare, chiar daca e greu, pana la urma va fi mai bine.
Exista grupuri de sprijin, poti discuta cu persoane care se lupta cu depresia.
De anxietatea sociala nu poti scapa de tot.Pe ea o infrunti zilnic. Cand vorbesti cu un strain deja inseamna ca o infrunti. O batalie care pare fara capat si fara castig...Dar castigul e ca te face mai puternic.

| Celcestietot a răspuns (pentru RKBlue):

Daca gandesti ca om, nu-ti face rau biserica.

| RKBlue a răspuns (pentru Celcestietot):

Aaa, deci nu gandesc ca un om?
Vrei sa zici ca nu sunt om?
Acum esti si rasist? Si xenofob?

| Celcestietot a răspuns (pentru Anonim5084689):

Macar sta de vorba cu tine, ca de la om la om, cum sa nu te ajute? Esti si negativist, iar cu asa ceva nu rezolvi nimic.

| Celcestietot a răspuns (pentru RKBlue):

Stai mai, ca ma refeream la modul general, chiar m-ai facut sa rad laughing laughing rolling on the floor.

| Anonim5084689 explică (pentru Celcestietot):

Stiu,sunt negativist si incapatanat
Asa sunt eu, n-am ce face.dar daca nu era asa de timid aveam multe de castigat pana acum

| RKBlue a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu sunt negativist.
Sunt doar genul sarcastic si usor răutăcios uneori(dar într-o măsură potrivită)?

| Anonim5084689 explică (pentru RKBlue):

Mie mi-a zis ca sunt negativist, la mine se referea

| Celcestietot a răspuns (pentru Anonim5084689):

Nu o spun sub nicio forma in nume de rau, dar poti sa citesti Biblia ca sa te autoeduci happy.

| RKBlue a răspuns (pentru Anonim5084689):

Am vazut dupa, scuzehappy

| Celcestietot a răspuns (pentru RKBlue):

Lui Elvi ii spuneam asta, esti simpatic happy.

| RKBlue a răspuns (pentru Celcestietot):

Mulțumesc, și tu ești uneori.

| Celcestietot a răspuns (pentru RKBlue):

Cu placere, multumesc si eu.

| Anonim5084689 explică (pentru Celcestietot):

Nu prea sunt credincios..mai demult eram dar am vazut ca nu ma ajuta cu nimic.

| Celcestietot a răspuns (pentru Anonim5084689):

Nu conteaza, macar te-ar fi putut ajuta din punct de vedere psihic, sa te formeze ca si om si multe altele. Inteleg ce simti, faci ce consideri tu happy.

| aditimus a răspuns (pentru Anonim5084689):

Asa spun toti ca nu ii ajuta nici un preot dar macar ai incercat?

| aditimus a răspuns (pentru RKBlue):

Desigur, hai sa dam toti in biserica.

| aditimus a răspuns (pentru RKBlue):

De asta ne merge noua bine, hai sa dam toti in biserica.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca cineva te acuza ca esti gay sau ca i-ai furat portofelul tu trebuie sa demonstrezi ca NU ai facut asta sau el ca ai facut-o? In cazul divinitatilor, logica si bunul-simt dicteaza aplicarea unei prezumtii de inexistenta.winking

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Celcestietot):

Asta e simpla, hai ca te ajut eu: l-ai vazut vreodata "pe viu"?
Nu?!
Nici eu.
Are o adresa, o interactiune dovedita pe undeva? Nu.
Deci, dpdv fizic, nu exista asa ceva. Este doar o legenda, pe care o crede cine vrea.
E foarte usor sa respingi ideea existentei lui, atat timp cat nu e nicaieri vizibil, palpabil, acustic, etc.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai in cazul nostru, el trebuie sa demonstreze, ca doar ce a zis ca asta este o fantezie si daca a ajuns la concluzia asta, inseamna ca are dovezi si vreau si eu sa le aflu de la el.

| Celcestietot a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar ce aveti mai baieti de sariti asa pe mine, mai ales ca eu l-am intrebat primul si pe el tu de exemplu nici nu l-ai bagat in seama. Asta este doar pentru ca sunt crestin, nu? Ia uitati ce discriminat pot fi eu, care de altfel am intrebat si primul. De ce nu l-as fi vazut pe Dumnezeu?
Tu banuiesc ca esti darwinist din moment ce nu crezi in Dumnezeu, asadar, cum de poti crede in teoria sa daca nu s-a gasit legatura dintre noi si primate? Nici eu nu stiu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Din nou te inseli. Daca eu zic ca in ciresul din fata noastra e o fantezie sa zicem ca e un elefant roz cu o boneta verde in cap, nu am ce demonstra. Tu trebuie' sa demonstrezi ca elefantul ala e acolo. La fel si aici.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu ma insel. Eu am vrut ca el sa-mi dovedeasca, sa-mi prezinte argumente si nu a facut-o, m-a pus pe mine s-o fac primul, desi eu i-am cerut asta intai. Am demonstrat in nenumarate randuri existenta lui Dumnezeu si cum el este un utilizator nou, am vrut sa aflu argumentele sale. Dupa i-am scris :

,, acum 19 ore | Celcestietot a răspuns (pentru RKBlue):
As putea s-o fac, dar tu trebuie sa o faci primul, ca doar ce eu ti-am scris intai happy.''

Deci, urma sa argumentez mai apoi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Hai ca incepi sa sari calul cu existenta barbosului. Prefer povestile cu reptilieni si celelalte nu-stiu-cate-rase de extraterestri care traiesc printre noi...

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca tu asta preferi, este ok happy.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Nici alea nu ma dau pe spate in mod deosebit, dar au ceva mai mult sens la o adica.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu conteaza, macar crezi in extraterestrii, nu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu "cred" ci la cit am citit pe tema asta, sunt convins ca sansele sa nu fim singuri in univers sunt covirsitoare. In vreo 10-20 de ani maxim sper sa avem si dovezi indubitabile cum ca nu sintem miezul. Eventual o invazie, ceva... happy

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, sunt mari șanse. Dacă au existat până acum extratereștrii și nu ne-au invadat, de ce ar face-o
tocmai acum? Eu nu aș crede că o vor face. Ce părere ai despre conținutul linkului de mai jos?¿

https://en.m.wikipedia.org/wiki/1561_celestial_phenomenon_over_Nuremberg

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai de existat exista. De ce nu ne-ar fi invadat? Din acelasi motiv pentru care nici noi nu dam iama in Amazon sau prin insulele alea pe unde mai e cate un trib rupt de civilizatie. Mdah, interesant. Poate se bateau care sa ne haleasca. Sau poate erau efecte solare. Atunci majoritatea oamenilor inca erau de parere ca vircolacii halesc luna cand e eclipsa, deci... cam greu. Avem insa Roswell '47.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai au fost pe Pamant, eu asta cred si uite ca nu au ramas cu noi, cel putin asa se pare, iar de distrus nu cred ca o vor face din moment ce au trait printre noi. Gandeste-te cat de rapid ar fi putut sa ne extermine cu tehnologia pe care o detineau. Ma gandeam ca ar fi putut fi un fel de lupta pentru suprematie, cu efectele solare nu stiu ce sa zic, posibil si asta, nu am trait atunci ca sa stiu cu mult mai sigur, totusi, voi merge pe varianta OZN. Halesc luna, dar aici ar fi cu totul altceva, s-a produs un eveniment obiectiv, deci a fost ceva confirmat de cat mai multi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Problema e cum percepea lumea din perioada aia evenimentele...winking

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, marea problema happy

| RKBlue a răspuns (pentru aditimus):

Sper ca glumesti.Singurul lucru de care are nevoie e un barbos care sa ii umple capul cu prostii.Viata reala e viata reala si preotii nu au ce cauta in ea.Ce ar putea sa ii spuna in cat sa-l ajute?
Ca daca merge la biserica si da bani va merge in rai?
Ca gandurile lui vin de la Satana?
Ca trebuie sa pupe morti, cuti si desene ca sa ii mearga bine?
Problemele nu se rezolva asa!

| RAY a răspuns:

Bucura-te ca o ai pe mama ta langa tine,cine stie cat mai va fi langa tine,pana atuncu bucurate de momentele petrecute cu ea si bucurate de prezent,mai iesi afara din casa,plimbate prin oras,du-te la muzeu,teatru,bibloteca,mall, parcuri zoo, peste tot bucurate de existenta ta, dai un sens scop nu te resmena, vezi de un pshiolog si de un pshiatru pentru un tratament, te va ajuta mult

| Violleta2022 a răspuns:

Ai servici? Muncesti pe udneva?

| Anonim5084689 explică (pentru Violleta2022):

Sunt asistentul personal a lui mama

| Frank51 a răspuns:

Jesus, nu gasiti altceva de facut decat sa va curga balele dupa toate prostiile pe care altii le au. Get a Life.

| Emma30555 a răspuns:

Nu sta numai in casa, ia ti un job, ocupa-ți timpul și cu altceva, e important sa ai activitate, sa ai un colectiv, sa mai socializezi chiar și puțin, citește cărți dacă ți place, e important sa ți ocupi timpul cu ceva

| Anonim5084689 explică (pentru Emma30555):

Imi place sa ies dar nu ma bag in vorba cu nimeni..nici nu vreau sa am prieteni am avut destui dar nu mai vreau..cu fete m-as baga in seama dar mi-e foarte greu, aproape imposibil..si oricum nu ma baga nici o fata in seama
Si nici nu-mi place sa citesc ca ma plictisesc foarte repede..imi place doar sa stau pe net

| Dorotheea21 a răspuns:

Si asa, s-a mai vindecat unul de depresie! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mergi la alt psiholog e posibil sa nu ai abilități sociale și de aceea nu te poți integra și nu ești plăcut. anxietatea o ai cred că din cauza faptului că ai fost umilit, batjocorit deci tu inca trăiești în trecut gândurile tale sunt ancorate în trecut nu în momentul prezent. E foarte bine că o ajuți pe maicata asta denota că nu ești chiar așa inutil cel puțin o ajuți pe mama ta bravo. Daca îți vei găsi o iubita nu o să îți depășește probleme interioare și nici de depresie nu te vei vindeca fiindcă cred că tu ai o depresie cronica asta o vei avea 4 ever din păcate doar poți să o tratezi.
Nu te da bătut mergi la alt psiholog poate te va ajuta să îți depasesti fricile și să începi o viață nouă căci niciodată nu e prea târziu, mai bine mai târziu decât niciodată. Nu te plac fetele că nici tu nu te placi ele simt când o persoană sta prost cu stima de sine. Poți vizita un psihiatru daca anxietatea e așa cum o descrii tu îți va da ceva sa fi mai calm mai liniștit în asa fel sa te poți integra sa ai relații interpersonale. Recomand și ceai de sunătoare e bun pentru anxietate și apucate de sport că arăți mai ok și să ai un psihic mai puternic sportul ajuta mult în anxietate o ameliorează chiar vindeca in schimb depresia nu știu e boala complexa greu se scăpa de o depresie severa + că afectează creierul permanent e o boala degenerativa un adevărat coșmar de care greu scapi.îți doresc multă sănătate și nu te da bătut, sa ști că în ziua de azi foarte multe fete sunt atrase de popularitate, bani, mașini rar se caută băieți că tine mai simpli da never sau never.

| eckblume a răspuns:

Cu siguranta ai suferit la viata ta. Nu te invinovati atat de mult. Probabil ai avut parte de multe evenimente adverse in copilarie si de aici ai ajuns sa ai depresie, anxietate sociala.
Depresia poate fi inlaturata/ameliorata si cu tratament medicamentos. Ai fost la psihiatru? Stiu ca antidepresivele te fac lipsit de vlaga, dar totusi pot fi eficiente. Psihologul tau nu a facut fata situatiei tale. Personalitatea psihologului este un factor extraterapeutic si de aceea e posibil sa nu te fi ajutat. De asemenea, abordarea lui poate nu s-a potrivit cu problemele tale. Pentru anxietate terapia cognitiv-comportamentala (CBT) este mai eficienta conform unor studii (dar si din experientele unor cunostinte).
Nu cunosc motivele pentru care ai primit umilinte, INSA nimeni nu merita sa aiba parte de astfel de neplaceri. Din cauza batjocurii tu nu stai bine cu stima de sine. Nu te cunosc, dar te apreciez pentru grija fata de mama ta. Ai deja doua calitati. Esti responsabil si sufletist.
In Romania sunt foarte multi oameni care nu au liceul. Eu cunosc multi fara liceu si lucreaza. Daca esti angajat e bine, ai de lucru. Daca nu, mai cauta, nu esti batran la 24 de ani.
Sa scrii de cate ori simti nevoia. Aici sunt si oameni care iti pot oferi intelegere ori sfaturi utile.
Personal, eu cred ca orice fata isi doreste un baiat/barbat stabil din punct de vedere emotional, care da dovada de maturitate. Schimbarea atitudinii nu se face batand din palme. Incetul cu incetul vei reusi sa iti ameliorezi simptomele daca ai curaj si putere de caracter. Ia o foaie si transforma gandurile negative in niste ganduri pozitive. De exemplu: "Nu am niciun viitor" -> "Am intampinat atatea dificultati, dar am razbit. Pot sa gestionez problemele din viata mea."; "Nu ma apreciaza nimeni" - "E adevarat ca am primit jigniri, dar exista si oameni buni care apreciaza gesturile mele marunte".
Incearca sa fii puternic. Si viata ta conteaza. Ocupa-ti timpul cu activitati.
Nu ti se intampla doar tie. Suferinta e peste tot. Bucura-te ca esti in viata. Lucreaza, schimba-ti modul de viata.

| Anonim5084689 explică (pentru eckblume):

Raspunsul tau m-a facut sa ma simt cel mai bine..mersi mult!☺️

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim5084689):

Chiar nu ai pentru ce! In liceu am avut o prietena care voia sa se sinucida din cauza unui baiat, dar cu sustinere din partea familiei si a mea a incetat sa aiba ideea asta. Acum e casatorita si are o fetita in varsta de doi anisori. Nu stii unde te poarta viata. Tine de tine sa nu te lasi doborat. Nu stiu daca ai auzit de Carl Rogers (psiholog umanist). El spunea ca omul are resursele de auto-vindecare, dar nu le stie/nu le-a descoperit.
Gandurile macina mult, iar cand sunt distructive...fac rau sanatatii. O iubesti mult pe mama ta. Eu zic ca si ea apreciaza sprijinul pe care i-l oferi.
Iti spun: toti avem rostul nostru; o viata pe care trebuie sa o pretuim. Da, poate exista multa suferinta, dar in urma experientelor ne putem adapta. Sper sa iti gasesti resursele interioare de care spunea Rogers.

| Anonim5084689 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca gandurile negative fac rau sanatatii..am probleme cu pielea
Mai demult aratam bine nu eram un baiat urat de loc.dar acum ma sperii cand ma uit in oglinda

Răspuns utilizator avertizat
| SoareDaniel a răspuns:

Te inteleg perfect, nu ai ce sa mai faci, daca tu crezi ca asta e solutia GO AHEAD, eu imi omor singuratatea si rana din suflet cu jocuri de noroc, tigari si bautura si retine am 28 de ANI! Efectiv nu poti face nimic nu poti obliga o fata sa te placa daca nu simte niciun fel de atractie fata de persoana ta. Nu toti avem norocul sa primim gene bune la nastere, asta e REALITATEA omule