| anonim_4396 a întrebat:

Stau cu minora de 16 ani, face 17 (eu am 19) si ma acuza minunatii ei parinti ca am adus-o la mine acasa fara acordul lor.
Bring me your worst scenario!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii fetei depun plangere la Politie, poti sa fii inchis, pentru seducere si corupere de minore.
Daca parintii fetei o duc la ginecolog si se constata ca a intretinut raporturi sexuale, poti fii acuzat si de violarea sau intretinerea raporturilor sexuale cu o minora, iar pedeapsa este inchisoare, intre 3 si 10 ani.

Legile sunt aici:
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen

| doctorandus a răspuns:

Da, da, ti-a dat Madam Alba Vechiul Cod Penal, care nu mai e valabil.

Sincer, la ce te poti astepta: proces in drept civil, ancheta sociala, etc. Sexul cu minorii peste 15 ani nu se pedepseste daca nu faci abuz de autoritate asupra minorului (de ex. ruda, profesor, tutore) sau daca nu intra la proxenetism.