| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! Am și eu o nelămurire daca eu am 18 ani și am o iubita minora inca si ea si eu vrem că ea sa se mute la mine acasă pentru că ea nu are condiții bune acasă si părinți ei nu ar lasă-o sa plece, am vreo șansă să o iau acasă cumva? Fara acordul părinților ei daca da aștept răspunsuri va rog.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce varsta are minora.
Daca este sub 16 ani o sa ai probleme cu parintii si politia, fapta poate constitui infractiunea de act sexual cu un minor si risti dosar penal si condamnarea la inchisoare.
De altfel domiciliul minorului, conform Codului civil, este la domiciliul parintilor si acestia o pot da disparuta si pot solicita reintoarcearea la domiciliul lor.

| Hammurabi a răspuns:

Nu cred că merge fără acordul părinților.
După câte știu eu în RO, până la 18 ani e sub tutela părinților.