Întrebare recomandată | Andreeajuliah a întrebat:

Stau in chirie si vreau sa imi fac viza de flotant. Stie cineva gazduitorul ce taxa trebuie sa plateasca? Se plateste anual sau lunar?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru viza de resedinta (flotant) trebuie sa ai incheiat un contract de inchiriere si proprietarul trebuie sa plateasca un impozit de 16% pe venitul din chirie.

| Andreeajuliah explică (pentru Ioandelasal):

Acel 16 % se plateste lunar?

| CataC a răspuns (pentru Andreeajuliah):

Buna
Se plateste la valoarea chiriei.
Se platesteanual la Finante daca nu ma insel, se depunde un formular cu veniturile extra salariale pe anul anterior.
Pe baza lor se calculeaza impozitul, care apoi trebuie achitat.
Implica un pic de deranj si stat la coada, pe langa costul impozitului, nu va fi tocmai incantat.
Bafta

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreeajuliah):

Nu, se plateste trimestrial.

| DataSoft a răspuns:

Nu stiu daca chiar se plateste ceva..si daca se plateste doar odata se plateste si nu cred ca e "mare" taxa...dar ca sa iti faci viza de flotant stai la cozi de te bate ***-ul happy...

| HanzoZ a răspuns:

Pai peste 100 de lei si se plateste lunarwinking