| Aditu94 a întrebat:

Stie careva cum pot face rost/ care ar fi demersul de a face rost de o copie a contractului de inchiriere daca eu ca si chirias cat si persoana care ma are in chirie nu il mai mai avem? Scopul este sa reziliem contractul.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu aveti nevoie de contract pentru reziliere. Aceasta se poate face de comun acord, printr-un act sub semnatura privata. Totul este sa stiti cand a fost incheiat si numarul si data inregistrarii la compartimentul de impozite si taxe.
Daca nu stiti aceste date le puteti obtine de la acel compartiment, unde s-a depus o copie a contractului, bineinteles daca proprietarul a inregistrat contractul si a platit impozitul pe venitul din chirie.
De asemenea, daca acest contract a fost redactat si autentificat de un notar public, puteti obtine o copie legalizata de pe exemplarul ramas in arhiva notarului public.

2 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Daca persoana care a dat (te-a luat) in chirie a inregistrat contractul si pltete impozit sau pur si simplu doar a declarat impozitul (asa se procedeaza in ultima vreme), mergeti amandoi la fisc si dati declaratie ca s-a incheiat contractul de inchiriere. Se semneaza in fata functionarului de la ANAF si cu asta s-a terminat. O spun din proprie experienta.

| mi25 a răspuns:

Am uitat sa precizez: nu va trebuie contractul, daca s-a platit impozit.
Daca nu a fost declarat la fisc, pentru siguranta ta faceti o intelegere intre voi de terminare a inchirierii din care sa rezulte ca cele doua parti nu mai au pretentii fata de cealalta. Acest document ramane cate un exemplar in sertarul cu acte a fiecarei parti.