| Helena1976 a întrebat:

Stie cineva ce este intrebat un copil de 13 ani de catre un judecator in cazul divortului parintilor? Sincer, nu stiu de ce judecatorul o mai audiaza din moment ce divortam pe legea noua, in care, chiar si cu copil minor, se poate divorta in instanta de comun acord.
Acesta este primul termen al divortului, sper sa nu mai fie si altele...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit Codului Familiei, in caz de divort cu copii minori, minorul care a implinit 10 ani este intrebat cu cine vrea sa ramana si numai atata. Si in functie de vointa minorului(pe langa celelalte probe) se face incredintarea minorului unuia dintre parinti. Exact la fel a fost si inainte, minorul nu era intrebat asupra motivelor de divort. Numai bine!

| Cezar a răspuns:

Asa cred si eu la fel ca madapple

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca cu cine vrea sa ramana copilul.

| Andreea_6958 a răspuns:

Copilul peste 10 ani este audiat de catre judecator pentru a vedea cu cine vrea sa ramana copilul.
si pe mine m.au audiat, nu e cine stie ce
judecatoul intreaba copiul:cu cine vrea sa ramana, si de ce
daca tine legatura cu parintii
cine il intretine
unde muncesc parintii(pentru a decide pensia alimentara)
la ce scoala invata copilu'
daca invata bine
intr.un divort eu din cate stiu sunt vreo 2-3 termeni.
sper ca te.am ajutat!:*