| janvaljan a întrebat:

As vrea sa stiu in cazul in care se declara recurs la un proces, ce inseamna asta? Se reia practic procesul de l-ai nceput( audieri de martori, alte expertize etc.) sau doar se audiaza probele de o alta instanta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform procedurii civile in recurs nu se pot administra probe noi, in afara unor acte care nu au putut fi depuse la dosar in celelalte faze ale procesului(fond si apel, daca a fost cazul). Recursul se judeca numai pe baza probelor existente la dosar. Numai bine!

| janvaljan explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! am inteles cum e cu recursul, dar in cazul apelului este vreo diferenta? Intreb aceste lucruri mai ales pentru ca as vrea sa stiu la ce sa ma astept ca si timp...

| Ioandelasal a răspuns (pentru janvaljan):

Spre deosebire de recurs in apel se judeca iarasi fondul si se pot administra toate probele necesare. Este greu de estimat timpul, nu depinde numai de tine, depinde si de cealalta parte. In mod normal se poate termina la primul termen, daca citarea a fost indeplinita, nu este nevoie de administrarea unor noi probe si nici o parte nu cere amanarea. In caz contrar se poate prelungi, pot fi 2-3 termene, uneori chiar mai multe.
Nu este neaparat nevoie de avocat, mai ales in procesele civile, asta depinde de faptul daca vrei avocat si de complexitatea procesului. Numai bine!

| janvaljan explică:

Am nevoie de avocat si la apel sau recurs?