regis
| regis a întrebat:

Stie cineva ce obligatie LEGALA are conducatorul auto atunci cand este oprit de o echipa formata din Politia Rutiera si reprezentantii RAR pentru a se verifica starea tehnica a autoturismului?
Ce masura LEGALA se poate lua impotriva mea daca refuz sa pun la dispozitie autovehiculul proprietate personala pentru a fi verificat pe marginea drumului? Dar daca refuz sa deschid capota portbagajului pentru a-i fi verificat continutul?

Răspuns Câştigător
| andreutz a răspuns:

1 expertiza RAR (starea tehnica a masinii) se face doar la sediul RAR din judetul respectiv...nu se poate ca 3 mecanici de la RAR de exemplu sa te opreasca pe strada (chair daca sunt insotiti de politie) si sa te oblige sa ii lasi sa iti verifice masina din punct de vedere tehnic.asta este o aberatie. legal, nu esti obligat sa ii lasi, nu scrie nicaieri.
insa la o verificare de rutina (deci care nu are nici o legatura cu RAR-ul) esti obligat sa permiti accesul politistilor, sa iti poata verifica toata masina, inclusiv portbagajul...in ordonanta de urgenta, articolul 108, punctul 1, litera c/1 prevede cu 4 puncte penalizare pentru "refuzul inmanarii actului de identitate, permisului de conducere, certificatului de inmatriculare sau de inregistrare, al celorlalte documente prevazute de lege, la cererea politistului rutier, precum si REFUSUL DE A PERMITE VERIFICAREA VEHICULULUI", asta pe langa amenda care oricum o vei incasa...

7 răspunsuri:
regis
| regis explică:

@leluk - nu am gasit asta in codul rutier, poti sa ma ajuti exact cu articolul?

regis
| regis explică:

@andreutz - ti-as fi recunoscator daca mi-ai zice si numarul ordonantei, se pare ca aia o fi acoperirea lor legala. Nu m-au oprit inca dar am vazut la TV ca o fac.
Mi se pare absurd sa demonstrez ca autovehiculul este in stare tehnica buna, atata timp cat am ITP la zi si beneficiez de prezumtia de nevinovatie. Mai mult, mi se pare absurd sa imi verifice masina pe dunga santului si sa imi DEA ORDINE un mecanic RAR (aprinde faza scurta, aprinde faza lunga, semnalizeaza dreapta etc).
Oricum, prefer sa platesc amenda+puncte pentru refuz decat sa risc retinerea certificatului de inmatriculare+amenda+puncte, dupa ce militienii mi-au scotocit toata masina si am executat toate manevrele posibile.

regis
| regis explică:

Multumesc leluc, am verificat, insa in articolul cu pricina nu se vorbeste de verificarea starii tehnice a masinii, iar dreptul politistului de a verifica masina este conditionat de existenta unor indicii privind savarsirea unei contraventii sau infractiuni.

regis
| regis explică:

Mergand pe firul primit de la andreutz, se pare ca e vorba de OG 192/2002, art 108 litera d, alin.1:
d) 6 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
1. refuzul de a permite imobilizarea vehiculului sau verificarea tehnică a acestuia;
Ar fi interesant sa aflam si conditiile in care se face verificarea tehnica si daca aceasta poate face parte dintr-o actiune de rutina sau ca si controlul portbagajului, doar atunci cand exista suspiciuni.
Are dreptate Mircea Badea - traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.

| andreutz a răspuns:

Este Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice...eu in asta am gasit articolul respectiv, mai exact in cartea ai stufoasa cu legislatia rutiera..pagina 42 happy noroc ca acum invat pentru permis laughing

| leluc a răspuns:

Esti obligat in Codul Rutier sa te supui controalelor, sa te legitimezi tu si cei care te insotesc si sa deschizi portbagajul, capota motorului etc.

| leluc a răspuns:

Capitolul V - Reguli de circulatie, Sectiunea 1 - Obligatiile participantilor la trafic, art. 35 alin. (2) & (3)