| SovietMarshalPeter a întrebat:

Stie cineva daca intro zona rezidentiala se poate face un bloc la doi metri departare fata de casele oamenilor pe o strada de tara e voie asa ceva? Eu stau in Apahida daca cineva e de acolo, pe strada salcamilor.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta depinde de Regulamentul de urbanism al com. Apahida, asa ca intereseaza-te la primarie.
Conform Codului civil distanta minima de vedere asupra proprietatii vecine este de 2 m.

| SovietMarshalPeter explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca acel teren unde sar construi e de 10m patrati?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SovietMarshalPeter):

Hai sa fim seriosi, cum sa construiesti un bloc pe 10(zece) mp? Niciodata nu o sa obtina autorizatie de construire.

| SovietMarshalPeter explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca ar fi o casa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SovietMarshalPeter):

Vad ca nu esti serios, te-ai gandit cat reprezinta 10 mp? De ex. o suprafata de 5 m pe 2 mp, cum construiesti o casa? Poate pentru pitici.

| SovietMarshalPeter explică (pentru Ioandelasal):

Nu eu ca un babalau prost, so inervat ca so bagat doi vecine 6 metri pe terenul lui unde nu a mai fost de 10 ani, si promite ca va tranti un bloc.