| sofiaaaa001 a întrebat:

Stie cineva daca se vara asta se poate calatori Romania-Anglia? De asemenea, este nevoie de viza sau merge doar cu pasaportul? Nu ma intereseaza sa stau mult, in jur de 10 zile-2 saptamani, din motive medicale.
Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pasaport cu viza.
Pentru viza de conditii medicale, trebuie sa prezinti si diverse dovezi: trimitere sau internare la spital, bani care sa dovedeasca ca ai cu ce platii spitalul, tratmentul samd.

Sunt totusi curioasa: cu atata tehnologie inalta cat s-a adus acum in Romania la spitalele si clinicile private, inca mai esti interesata sa mergi in UK?
Ce este atat de bun acolo?
Cand stau si ma gandesc cu cata aroganta si sictir trateaza romanii, mai ca nu vreau sa-i vad.

| Eibogu a răspuns:

Salut)Anglia după câte stim o ieșit din Uniunea Europeană, înainte de aceasta puteai doar cu pașaportul sa pleci iar acum trebuie viza și mai multe documente in general acum este mai greu sa ajungi acolo(

| sofiaaaa001 explică (pentru Eibogu):

Ohsad cum as putea sa imi iau o viza pentru Anglia in cazul in care vreau sa stau foarte putin? si cu cat timp inainte va trebui sa aplic pentru viza astfel incat sa ma intorc inapoi in Romania inainte de septembrie?

| Eibogu a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Deci interesează-te de acum dar de exemplu dacă faci viza si ajungi in UK fără motiv serios nu o sa te reîntorci in România, am rude acolo din păcate este grea situația cu acestă țară viza poate dura de grosimea portmoneului adică dacă ai bani o poti face repede, dar in general dacă ai rude care te pot ajuta sa o faci ar fi minunat acum nu e atât de ușor sa faci acestă, la fiecare diferi dar dacă ajung acolo trebuie sa stai 2 săptămâni in autoizolare la hotel si deamintesc ca fără motiv serios din țară de acolo nu eși acestă lege este pentru un timp, interesează-te pe net asta este tot cu ce te pot ajuta