| Carla_6398 a întrebat:

Stie cineva de ce la un venit de 500 lei trebuie sa platesti 150 contributia la fondul de pensii? De ce e asa mult?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca te referi la prevederile OUG nr. 94/2010, prin care s-a dat posibilitatea celor care nu sunt pensionari si nu au contribuit la pensie, sa incheie un contract de asigurare si sa plateasca retroactiv, pe ultimii 5 ani(ori pe perioada din acestia in care nu au contribuit), contributia pentru pensie. Sumele la care se calculeaza si procentele cu care se calculeaza contributia sunt diferite, sunt mai multe perioade in acesti 5 ani. Contributia este asa mare fiindca se plateste atat contributia care ar fi trebuit s-o plateasca salariatul cat si cea care ar fi trebuit s-o plateasca angajatorul(daca persoana ar fi fost salariata). Trebuie sa mentionez ca aceasta plata retroactiva nu este obligatorie, este doar pentru persoanele interesate. OUG o poti citi aici: http://www.curierulfiscal.ro/......e-pensii/. Numai bine!

1 răspuns:
| AndyDeiu a răspuns:

Nu prea au astia din guvern bani destui asa ca mai cresc si eu un pic