| justU a întrebat:

In vara am muncit pentru cateva zile si mi-au facut contract de munca. Eram in perioada de proba. Dupa ce mi-am dat demisia, la cateva luni mi-a venit o scrisoare de la casa de pensii alico. Cum este cu casa de pensii? Trebuie sa platesti ceva? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa platesti nimic. Este o casa de pensii facultative obligatorii, la care se vireaza cateva procente din contributia pentru pensii publice si ai fost repartizata la aceasta deoarece nu ti-ai exprimat optiunea pentru una.

| justU explică (pentru Ioandelasal):

Ma pot muta la alta casa de pensii? Cum?

| Ioandelasal a răspuns (pentru justU):

Da, te poti muta, dar numai daca lucrezi.