| AvalohAlyn a întrebat:

,, Stima noastra si mandria Ceausescu Romania". Asa strigau oamenii inainte.Acum,cand va mai fi stima noastra si mandria vreun presedinte al tarii? Va mai fi vreodata?

Răspuns Câştigător
| antonius74 a răspuns:

In zilele noastre strigam vorba lui Caragiale: "Familie mare, 'renumeratie' mica"
Nu cred ca vom mai striga vreodata de bine un presedinte, atat timp cat acel presedinte nu va face din Romania o tara in adevaratul sens al cuvantului: in care salarul minim sa fie suficient incat sa poti trai decent din el (la noi e 150 de euro, in Luxemburg e 1460 de euro. Macar 500 de-ar fi si la noi), sa nu stai toata ziua la un ghiseu ca sa depui o hartie, sa nu-ti fie frica sa mergi cu 150 la ora pe autostrada, din cauza unor gropi, sa nu iesi pe strada si sa-ti fie frica ca te calca un betiv in plina strada si lista mai poate continua!

16 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Multi din cei care regizau acele parade, versuri si ode ne conduc Romania. Securistii care stiiau conturile lui Ceausescu sunt la putere, multi nu isi pot explica conturile din banci au afaceri, posturi de televiziune si trusturi de presa avand bani, tupeu obraznic ajung in parlament, guvern si ne mai intrbam de ce Romania nu prospera. Am crezut ca disparitia lui Ceausescu ne va aduce o viata mai buna, poporul nu va mai fi in situatia de a fi sacrificat. Presedinti au fost si vor mai veni, ne vor pacali si ne vor lua votul, dar odata ajunsi acolo sus vor uita de noi si se vor agata de putere uitand de popor.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dar tu crezi ca pe vremea aia oamenii credeau ce strigau?

mira
| mira a răspuns:

Erau strigate false, regizate.Nu este nevoie de scandari intr-o tara normala si prospera. Un presedinte isi face datoria si si pentru aceasta nu trebuie aplaudat.Cine il aplauda pe mecanicul de locomotiva cand apare pe peron?

| AvalohAlyn explică:

Icsulescu de ce crezi tu ca Mihai Viteazul sau Stefan cel Mare nu erau demni de stima? Eu cred ca au fost printre ce mai buni conducatori ai Romaniei si istoria afirma asta.

daniela
| daniela a răspuns:

In primul rand ca atunci eram obligati sa strigam asa, acum nu ne mai obliga nimeni asa ca de ce sa strigam ceva in ce nu credem

| MihaiA a răspuns:

Aceeasi oameni care strigau de stima si mandrie l-au omorat pe Ceausescu. Ce parere ai despre asta?

| Barajag a răspuns:

Pe vremea asta vom striga"Stima noastra si saracia"...

| devilll a răspuns:

Cate o facut ceausescu pentru tara no sa faca vreun presedinte nici deamu in 50 de ani macar el a construit sa avem unde sta dar astia construesc si ce numa daca ai salar 1000euro primesti deci stai in chirie daca iti permiti!

| astertix09 a răspuns:

Ai auzit pe cineva vreodata spunand, sunt mandru de ce am realizat eu? vrem sa ne mandrim cu munca celorlalti, dar nu cu a noastra pentru ca necesita efort

| mirella25 a răspuns:

Bine zis Brigaela, bietii oameni nu credeau ce strigau ci strigau anumite cuvinte si "sloganuri" pentru ca erau obligati. Nu mai este de actualitate "Sa traim bine" ci "Bine ca mai traim". Acum fiecare interpreteaza cum vrea ceea ce am scris eu...

| icsulescu_9871 a răspuns:

A facut ceva Ceausescu? A ingropat tara in c*cat. Oricum: nu cred ca vom avea prea curand vreun presedinte demn de stima, respect. Nici nu am avut vreodata: Stefan cel Mare, Mihai Viteazul? Povesti de adormit copii de pe vremea lui Ceausescu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai putem striga si acum, stai linistit..."Stima noastra si mandria, sunt Basescu si chelia". Care-i problemul? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca am cel mai mare procentaj de reclame de la gugal per raspunsuri date. Asta miroase a sabotaj. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce strigau asa, te-ai gandit? Nu pot sa cred ca exista persoane care sufera dupa bolsevism.Pentru ca la noi, ca si in restul Europei aflata sub controlul Armatei Rosii a fost bolsevism, stalinism, nu comunism; comunismul adevarat, cel teoretic, e cel din cartile lui Marx. Lenin a fost primul care a luat ideile marxiste in incercarea de a crea formatiuni statale dupa acea ideologie. Dar ce a creat Lenin nu era comunism, el a luat ideile lui Marx, le-a prelucrat si a creat leninismul. Apoi a urmat stalinismul, care ne-a ingropat. Ce tara era Romania ma inainte de asediul stalinist? Sunteti bolnavi ca plangeti dupa o dictatura care a secat tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca stii ca oamenii strigau si altceva. un ziarist strain de romania fiind printre oameni i-a auzit strigand; cu camasa-ngura lui. da nu stia bine romaneste. a spus si el cum a inteles.

| lily09 a răspuns:

De parca Ceausescu era '''stima noastra si mandria?'''''...decat ca el mai bine deloc