| anonim_4396 a întrebat:

Stimati TPU, de ce nu se revolta lumea impotriva Bisericii? Genul de revolta in Piata Victoriei, care se face impotriva clasei politice. Sa-l zboare pe inaltul prelat de pe tron cu hartia igienica in mana, asa cum l-au zburat pe un politruc in miez de noapte. Ar merge si in Piata Sf Petru.
Din ce motive? Pentru ca tin adormita constiinta oamenilor, pentru ca au ascuns sau pierdut cunoasterea, pentru ca au cazut in materialism. Omul are tendinta sa se revolte importica a orice, asa ca de ce nu se intampla, de teama blestemelor popilor, din indiferenta? Nu zic ca s-ar rezolva ceva asa, ca omul e deja pe ultimul drum.
Au existat in trecut revolte de genul?

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca majoritatii le e mai frica de o bataie imaginara a unui conducator imaginar candva a finalul vietii decat de coruptie, saracie si nedreptate

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dreptatea are pret prea mare si nu merita cand este necesara "bataia". Numai nedreptate se face prin bataie.

| Wr3nch a răspuns:

Au fost. Gen Martin Luther VS Biserica Catolica sau Anglicani VS Catolici. Pentru intrebare, lumea nu se rascoala pentru ca majoritatea is prea indoctrinatilaughing Sa vezi ce scandal ar iesi daca le-ar interzice sa mearga la Nicula in 15 august sau la Paraschiva in octombrielaughing

| doctorandus a răspuns (pentru Wr3nch):

A ramane ortodox e ceva benevol. Daca nu-ti mai place sa fii ortodox te botezi la o secta sau devii ateu.

| Wr3nch a răspuns (pentru doctorandus):

Cam greu sa fie benevol cand esti indoctrinat si botezat de mic fara acordul taulaughing Lasa scuzele de mana a doua.

| RoCkKiD a răspuns:

Se vede ca nu prea mergi la biserica. In general se propovaduieste obedenta fata de fetele bisericesti iar in cazul revoltelor vor fi excomunicati liderii. iar pentru cei care chiar sunt credinciosi asta e treaba serioasa.

| Flavianadx a răspuns (pentru RoCkKiD):

Excomunicare... asta parca e luata din Coreea de nord. Pe ei cine ii excomunica? Al de sus la sfarsit doar, ca pana atunci sunt suverani.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Flavianadx):

Cred ca trebuie sa mai lucrezi la capitolul empatie, de suparata esti suparata dar nu ai cum sa iti dai cu parerea daca nu incerci sa ii intelegi pe oamenii aia.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Deschide tu calea si te vor urma si altii.

| Flavianadx a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Frumos iti sta sa ii spui unei femei sa deschida calea. Tu unde ai fi, la salon sau in biblioteca?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Flavianadx):

Sa inteleg ca esti de acord ca femeile sunt inferioare barbatilor?

| Flavianadx a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu, aici e vorba de specializarea fortei de munca. Femeile cu ganditul, barbatii cu executatul laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Flavianadx):

De aia tot ce faceti e sa spalati vase, ca ganditi prea mult.

| Flavianadx a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu toate sunt cat masina de spalat.

| Werrich a răspuns:

Da, au existat, vezi revolutiile comuniste si Marxist-Leniniste contra monarhiei si religiei, ducandu-se o campanie foarte agresiva impotriva Bisericii si credintelor religioase.
https://en.wikipedia.org/wiki/Marxist%E2%80%93Leninist_atheism

Prin anii 1980 se preda in unitatile de invatamant ora de "ateism stiinfitic", manualul se numea "Intrebari si raspunsuri la probleme de educatie ateista a tineretului" aparut la Editura Politica.

| JicaContra a răspuns:

1. fac parte *inradacinata* in societate
2. sunt o tona de prostime care au *nevoie* sa li se spuna ca dupa moarte vor ajunge intr-un loc mai bun

... ultima si cea mai crima:
religia e o forma de control al maselor, deci asteapta tu pana cand vor renunta la putere!

| Flavianadx a răspuns (pentru JicaContra):

True story
nimeni nu ar renunta la garantia ca ajunge in rai

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasa-i. Nu au existat pentru ca ei au inceput-o cu "revolta". Cand au inceput sa urle "religie" pe la "regi" aia a fost "revolta".

| Pati2500c a răspuns:

Pentru ca nu vrem happy