| justanotherprettyface a întrebat:

Stiti cumva daca monezile de euro se schimba la casa de schimb am vreo 100 de astfel de monede?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se schimba, nu conteaza ca este bancnota ori moneda, totusi daca, prin absurd, nu ar vrea sa-ti schimbe acolo poti sa mergi la o banca. Succes!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Casele de schimb nu cumpara monede. Poti incerca pe la banci, dar si ei cumpara doar daca au nevoie. Eu am incercat cu monede de 1 sfr si nu mi-le-a luat nimeni. Poti sa le dai cuiva care merge in spatiul euro sa le schimbe acolo, sau...sa astepti pana trecem noi la euro!

| CosteaVlad a răspuns:

Da, se schimbă, au aceeaşi prioritate pe care o au şi bancnotele, nu există absolut nicio diferenţă din acest punct de vedere. Cei de la casa de schimb sunt obligaţi să-ţi schimbe absolut orice înseamnă euro, în orice formă ar fi.

| zuzumic a răspuns:

Nu ti le schimba nimeni niciunde dar tinele pentru ca in strainatate te descurci mai usor cu monezi

| Ancestralsoul a răspuns:

Depinde de casa de schimb valutar si de ce suma ai, dar in general nu prea vor sa schimbe.Insa poti merge la o banca acolo sigur iti vor schimba si nu risti sa fi pacalita la tranzactie.

| roxy_2350 a răspuns:

Da se schimba, dar primesti mai putini bani pentru ele decat pentru bancnote. Sunt mai putin valorificate.

| jhgkjhkjhkjhkjhkjh a răspuns:

Nu se schimba!winking

| Lady_6501 a răspuns:

La Raiffeisen Bank ti le schimba... Eu am incercat la o casa de schimb si nu le-au acceptat straight face

| adellinas a răspuns:

Mergi la o agentie raiffaiesen acolo ti le schimba (am schimbat eu de curand) la schimb valutar (din acela particular) au zis ca imi da 1 leu pe fiecare moneda, sunt niste hoti.

| bebe a răspuns:

Nu se schimba nicaieri, incearca sa le vinzi cuiva care pleaca din tara.