| ScattaRullz a întrebat:

Unde pot sa schimb monezile de euro in lei? Am 23 euro si 30 centi. De asemenea ma gandeam sa schimb si monezile de 50 de bani in bacnote mai mari. Daca pot sa schimb, unde si cat e comisionul?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Raspunsurile de mai sus sunt incomplete si inepte. Euro in lei poti sa schimbi la orice banca daca ai 18 ani. Bancile nu vor primi maruntis. Poti merge la schimb valutar dar este rsicul de a fi pacalit (a). Daca este o casa de schimb mai in centru si sunt si alte persoane la rand, e mai bine. S-ar putea sa ai ai nevoie si acolo de Cartea de Identitate. Cu monedele de cincizeci de bani este mai usor: poti merge la orice magazin. Aia sunt fericiti sa primeasca maruntis.

| ScattaRullz explică (pentru Salontanul):

Vrei sa spui ca cei de la schimb valutar au comisioane? Cum mai precis m-ar putea pacali? Nu am inca 18 ani, dar ma gandesc sa apelez la o persoana majora, dar vreau sa stiu daca are nevoie de vreun cont la banca respectiva sau altceva.

| Salontanul a răspuns (pentru ScattaRullz):

Mergi cu o persoana majora si un calculator de mana (sau telefon cu calculator in el). Calculeaza cati lei trebuie sa-ti dea si numara banii la ghiseu. Poti fi pacalit: afara scrie ca n-au comision si cand iti dau banii si chitanta constati ca sunt mai putini. Daca este in neregula nu te certa cu ei. Suna la politie.

| Peridava a răspuns (pentru Salontanul):

De unde ai tu informatia ca Bancile "nu vor primi maruntis"? Bancile primesc si schimba orice. Un singur lucru e de mentionat: casele de schimb ale Bancilor percep comision la subdiviziunile monetare ale valutelor. Sau, "la metal" cum am auzit pe cineva exprimindu-se. Poate ai auzit ca cineva nu a vrut sa schimbe din cauza comisionului si, de aici confuzia ta.

| Salontanul a răspuns (pentru Peridava):

In primul rand nu te-am intrebat nimic. Deci nu-ti multumesc. In al 2-lea rand pot sa-ti spun ca de 10 ani lucrez ca agent de siguranta prin banci. In acesta activitate am datoria expresa de a supraveghea zona casieriilor. Asa ca, abtine-te!

| Peridava a răspuns (pentru Salontanul):

Agent de siguranta. Adica un simplu paznic care se ratoieste la clienti. Nu esti nici macar un casier. Nici nu ai competenta de a da informatii clientilor. Daca mai dai informatii gresite ai putea intra in vizorul conducerii Bancii si a sefilor tai.

| Peridava a răspuns (pentru Peridava):

Si, am uitat sa-ti amintesc, activitatea Bancilor este cu... bani. Ar fi culmea sa elimine o operatiune cu bani.

| Salontanul a răspuns (pentru Peridava):

In totdeauna mi-a fost frica de cei ce nu gandesc. Ce legatura are faptul ca sunt agent de securitate si cu faptul ca stiu sigur ce fac casierii la banci? Mai documenteaza-te! Oricum faptul ca o tii langa dovedeste faptul ca ai probleme grave de santate.

12 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Incearca la banca

| Peridava a răspuns:

Pentru valuta, la o casa de schimb valutar. Nu se percepe comision pentru bancnote. Unele percep comision pentru monezi (nu toate). Monezile de 50 de bani, le poti schimba la orice Banca.

| Peridava a răspuns (pentru Peridava):

Tot fara comision si pentru lei.

| ScattaRullz explică (pentru Peridava):

Dar la schimb valutar pot schimba monezi de euro?

| Peridava a răspuns (pentru ScattaRullz):

Da, poti sa schimbi. Dar, unele case au comision, altele nu au.