| UnTipObisnuit a întrebat:

Stiti cumva daca un copil care studiaza in straintate mai beneficiaza de pensia de urmas?

Pe internet am gasit conditia asta: "b) dacă își continuă studiile într-o formă de învățământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăși vârsta de 26 de ani;
", dar nu specifica daca trebuie neaparat in tara.

Universitatea din straintate in cauza ar fi in Finlanda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici Legea 263/2010 si nici normele de aplicare nu precizeaza daca studiile trebuie facute numai in Romania sau si in strainatate. Se poate interpreta in ambele feluri dar cred ca se interpreteaza in sensul ca studiile trebuie facute in Romania.
In orice caz adreseaza-te Casei de Pensii Publice din judetul tau, de acolo poti afla un raspuns sigur.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la casa de pensii si întreaba i pe ei, nu vezi ca legile se bat cap in cap pe fiecare program tv zice altceva.

| NunuNini a răspuns:

Teoretic, ar trebui sa nu te afecteze. Dar cum zice mai sus, mai bine intrebi direct la ei.