| anonim_4396 a întrebat:

la majoritatea anunturilor online la motociclete /masini proprietarul spune ca ofera fiscal pe loc dar acesta nu se obtine in 5zile de la depunerea cererii la ANAF?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vanzatorul poate obtine certificatul de atestare fiscala chiar inainte de vanzarea masinii, asa ca il poate oferi la vanzare. Si acesta se obtine de la compartimentul de impozite si taxe al primariei domiciliului si nu de la ANAF.
De la ANAF se obtine adeverinta privind taxa de inmatriculare, daca a fost platita si nerecuperata sau recuperata.