| roteck93 a întrebat:

Subiect: Minora de 16 ani insarcinata cu o persoana majora.
Prietenamea a fost de acord cu intretinerea relatiilor sexuale, fara promisiuni etc. si este de partea mea. Este luata de o familie in plasament, si as dori sa stiu daca pot avea probleme cu legea. De exemplu daca centrul de unde provine poate depune plangere sau familia ei. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot depune plangere dar nu o sa conteze, daca ea spune ca relatiile au fost consimtite si nu i-ai propus nimic pentru a o determina la intretinerea relatiilor, de ex. ca te casatoresti cu ea.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca relatiile au fost liber consimtite si nu i-ai facut promisiuni pentru a fi de acord atunci nu exista nici o urmare penala.
Singurele urmari vor fi dupa nasterea copilului, va trebui sa il recunosti si sa platesti pensie alimentara, daca nu te casatoresti cu fata.

| roteck93 explică (pentru Ioandelasal):

Cat despre cei de la centrul respectiv de unde ea provine nu pot depune o plangere? Conteaza mai mult raspunsul ei decat o posibila plangere din partea lor? Multumesc.

| alessia5158 a răspuns (pentru roteck93):

Discernamant, inseamna aptitudinea unei persoane de a intelege natura si urmarile faptelor sale. Daca fata are discernamant, conteaza ceea ce spune ea--- daca nu are discernamant, conteaza ceea ce spun tutorii ei.

| Ioandelasal a răspuns (pentru roteck93):

Pot depune plangere dar nu o sa conteze, daca ea spune ca relatiile au fost consimtite si nu i-ai propus nimic pentru a o determina la intretinerea relatiilor, de ex. ca te casatoresti cu ea.

| Radu284 a răspuns:

Normal ca nu o sa ai probleme cu legea, ca de la 15 ani poate sa faca sex cu cine vrea (ma rog, cu unele mici exceptii). Dar daca naste, vei plati pensie alimentara in caz ca nu veti fi impreuna.

| Eastwood a răspuns:

Normal, aici nu se ia dupa acorduri, promisiuni. Poate parintii ei ii baga in cap ceva si s-a dus promisiunea. Legea e lege, sa speram ca nu te da in judecata!

| FantasyBoy a răspuns:

Nu ai nici o problema, oricum toate responsabilitatile partenale au fost transferate de centrul ala familiei adoptive. Familia ei adoptiva nu are ce plangere si unde sa depuna, daca are 15 ani impliniti. Dar va trebui sa recunosti paternitatea, altfel vei fi nevoit sa te deplasezi obligatoriu la IML pentru recoltarea de probe ADN.

| sweetdann a răspuns:

NU AU VOIE SA INTRETII RELATII SEXUALE CU O MINORA! La nasterea copilului, sa nu te mire faptul ca va fi pazita de politie! Spitalul este obligat sa anunte politia ca o fata minora urmeaza sau a nascut! Politia va veni pentru cercetari, declaratii si altele! Asemenea si cand va trebui sa il recunosti copilul desigur ti se v-or pune intrebari la primarie...

| roteck93 explică:

Multumesc pentru raspunsuri, ea a spus ca va dori sa il crestem amandoi iar eu il voi recunoaste. Mai mult scum ma intereseaza daca centrul acela de copii ma plate da in judecata, ea avand 16 ani steam can raspunsul ei e singurul care conteaza, adica are dreptul de a hotari singura, sau nu e asa? Multumesc.