| k0sty92 a întrebat:

Subiect: Perioada in care se poate beneficia de somaj in Italia
Eu am primit timp de 8 luni somaj din Italia.As vrea sa intreb daca acum dupa aceste 8 luni se mai dau prelungiri de somaj sau altceva?

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Nu se dau prelungiri la ajutorul de somaj! Atat poti sa iei, 8 luni. Doar daca ai peste 50 de ani poti beneficia de ajutor de somaj 12 luni.

| k0sty92 explică:

Banuiam si eu treaba asta, dar am vazut ca acum au introdus,, disocupatione mini-Aspl 2012'' ceea ce ar incude inca 4 luni de somaj, adica 1 an pentru cei pana in 50 ani si mai mult la cei peste, asta ma deruteaza, sunt luati in calcul si cei care au fost in somaj pana in 2013, ianuarie cand au introdus legea, sau numai cei care introduc actele de somaj in 2013? Eu nu am inteles prea bine, Uite iti las aici adresa unde este scris articolo la INPS pe site! http://www.inps.it/......fault.aspx Mentionez ca am bagat actele de omaj in iunie 2012 si am primit inclusiv pana in Februarie? asta ce inseamna? ca deja am luat pe 9 luni, sau se da cu o luna in urma?

| k0sty92 explică:

Tu,daca ai avut somaj,sau daca stii, poti sa imi spui te rog, cum se primeste, retroactiv, sau pe luna in curs?

| k0sty92 explică:

Care ar trebui sau ar fi trebuit sa fie ultima luna de somaj? Ca am luat si in Februarie, dar nu stiu daca pe Februarie sau retroactiv pe Ianuarie?