| Misha_1025 a întrebat:

Sunt abonat orange de ceva vreme, de cind ii zicea dialog insa de la inceputul anului "m-au facut de bani" mi-au retras o serie de optiuni bonusuri, eu imi platesc la timp factura.
Am sunat la ei pentru explicatii, care nu m-au convins si am vrut sa reziliez contractu iar raspunsu lor a fost ca trebuie sa platesc perioada ramasa din contract. Am apelat la noua lege si ca raspuns mi-s-a spus ca legea e pentru cei care au platit un comision la incheierea contractului (nu stiu s-a perceput vreodata asa ceva?).
Stiti careva exact ce spune acea lege sau unde o pot gasi pe net? (Pt moment nu-mi gasesc ultimul contract orange sa vad exact ce vina au ei pentru acele bonusuri pentru care am facut contractu).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de Legea 161/2010, o poti gasi aici: http://www.tpu.ro/......gea-noua/.
Am verificat pe un program de legislatie si este redata corect. Poti vedea si raspunsul meu dat utilizatorului care a prezentat legea. Oricum ar trebui sa vezi prevederile contractuale, mai ales ca legea se aplica numai pe viitor(principiul neretroactivitatii legii) si nu afecteaza despagubirile pe care le-ai datora conform contractului. Numai bine!

3 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Nu poti rezilia contractul. Din pacate va trebui sa il platesti pana la expirare. Te sfatuiesc sa faci o intelegere cu ei.

| Misha_1025 explică:

Se pare ca ceea ce spune legea e deja stipulat in contract!
Dupa cit "ma duce creieru" am impresia ca legiuitorii, asa zisii legiuitori, au facut, ca in scoala, un comentariu asupra a ceea ce exista deja.
CORB LA CORB NU-SI SCOATE OCHII.
Ma bucur ca traiesc in ROMANIA!