| miny1234 a întrebat:

Am facut un contract la Orange de internet pe data de 5 noiembrie 2014.Viteza pe care trebuie sa o am este de 21-30 mb.Eu locuiesc in provincie la 25 km de oras si abia am 3-4 mb. Am sunat la ei si mi-au trimis o antena.Doar ca si cu antena este la fel...5mb maxim.Doresc sa reziliez contractul si am inteles de la Orange shop ca poate rezilia fara sa platesc restul banilor(perioada contractului) doar tehnicul.Am sunat la ei zile intregi...sa le spun ca nu merge ca in contract nici cu antena, si mi-au inregistrat o comanda la tehnic. Va veni o echipa la mine? Ma vor suna? Va rog ajutati-ma ca nu mai pot.

2 răspunsuri:
| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Functionalitatea conexiunii este de tip "best effort". Astfel, viteza de transfer depinde de calitatea acoperirii, tipul dispozitivului folosit, gradul de incarcare al retelei si tipul abonamentului folosit. Vitezele mentionate mai sus, se incadreaza in parametrii optimi de functionare. Pentru verificarea amanuntita a situatiei, te vom contacta prin mesaj privat.

Cu prietenie,
Orange Helper

| tacitacitaci a răspuns:

Desori(cam tot timpul) in contracte sunt trecute vitezele in Megabiti nu MegaBytes. E o diferenta intre Mb si MB.
PS: Asa este si cu mirobolanta viteza de la RDS de un Gb pe secunda. Imparte vitezele din contract la 8 si o sa te apropii la vitezele normale.