| floryan221 a întrebat:

Am lucrat cu contract la un francez, în Franța, iar mie nu mi-au convenit banii pe care mi-i oferea. Am plecat fără a imi da demisia de la el si m-am angajat la o altă firmă. Acum problema este ca el imi tot trimite mesaje ca o sa vorbeasca cu noul meu patron, ca o sa am probleme grave, imi tot trimite mesaje de genul. Stiti cumva ce e de facut? Sa il dau in judecata sau ce e de facut ca nu stiu?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu trebuia sa semnezi contractul daca nu ti-au convenit banii platiti de el. Daca il dai in judecata, tu pierzi, nu el. Nu ti-ai respectat obligatiile din contract.

| Violleta2022 a răspuns:

Totusi, de ce ai semnat contractul, daca nu ti-au convenit banii?
Practic, ai acceptat si te-ai angajat legal sa muncesti pe acei bani, fiindca ais emnat acel contract.
Asta ii va da dreptul francezului sa te traga in judecata si sa castige, ca nu ti-ai respectat partea de contract.
Iar daca dovedeste ca din lipsa ta, el a pierdut afacere, poti platii daune materiale considerabile.

Va trebuii sa inveti sa respect oamenii si legile, ca aici nu-i ca la piata, cand nu-ti convine pretul, te intorci si pleci.
Un contract scris este "litere de lege" si trebuie respectat legal sau suferi consecintele legale.
In cazul de fata, francezul are toate drepturile sa te actioneze in judecata si sa castige!

| Emma30555 a răspuns:

Vorbește cu el și trimite demisia pe email cu o data anterioara. Poate fostul șef dorește o hârtie oficiala ca sa nu trebuiască sa întrerupă contractul de munca pe motive de absente.

| Panamax a răspuns:

Cred ca va trebui sa platesti preavizul daca nu ti-ai dat demisia.
Si daca noul patron afla ca esti neserios asta este.

| floryan221 explică (pentru Panamax):

In fond, cât poate costa preavizul!? Eu deja am lucrat 10 zile si nu cred ca poate fii mai mult decât salariul meu.

| armiaso a răspuns:

"nu mi-au convenit banii" deci plec, descurca-te fraiere, civilizatie, sper sa iti dea o lectie sa te civilizeze.

| floryan221 explică (pentru armiaso):

Tare as vrea sa vad si eu cam cat de civilizat esti tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru floryan221):

Nu se schimba faptul ca esti necivilizat si ai facut un lucru necivilizat daca vii cu astfel de comentarii.
ha! sari ca un cocos si din pacate nu ai respect pentru "cocosul galic" care ti-a oferit o sansa.
ar trebui sa iei legatura cu fostul angajator si sa rezolvi problema, sa iti ceri scuze si sa va vedeti de drum, pentru faptul ca ai plecat fara sa lasi nimic scris i-ai cauzat omului dificultati, dar nu, tu nu stii ce e aia sa administrezi o firma si sa angajezi oameni, tu stii sa te comporti precum o albina care zboara din floare in floare, fara sa te intereseze daca mai ramane ceva in urma sau nu.

deci civilizatie.

| costiceacristian200 a răspuns:

Da-i în judecată dacă îți tot trimite mesaje dacă nu îti convine nu mai am idei

| costiceacristian200 a răspuns:

Da-l în judecată dacă îți tot trimite mesaje dacă nu îti convine nu mai am idei