| PuieMonta123 a întrebat:

Sunt implicat intr-un club de dezbateri, si am motiunea: acest parlament crede ca statul ar trebui sa asigure persoanelor supraponderale acelasi tip de protectie impotriva discriminarii precum o face in cazul celorlalte grupuri vulnerabile.

Ce argumente as putea aduce din pozitia de Opozitie? Am nevoie de ajutorul vostru ofer funda!
Exemplu argument:persoanele supraponderale consuma o cantitate mare de energie prin urmare acestea devin tot mai lenese si pierd lupta cu kg;

1 răspuns:
| HerrManelig a răspuns:

In primul rand ar trebui sa accepti ca persoanele supraponderale nu trebuiesc discriminate, dar este spre binele lor sa slabeasca pentru ca supraponderabilitatea este un rau major pentru sanatatea lor, si prin acesta un efort financiar pentru societate si sistemul medical care cheltuieste mai multi bani cu ei decat cu un om normal si sanatos. Din acest motiv, de curand Ungaria a impus "impozitul pe chipsuri" sub forma cresterii de preturi la vanzarea acelor produse alimentare care duc la supraponderabilitate