| Wehrmacht a întrebat:

Sunt minor.Sa zicem ca vin doi smecheri mai mari ca mine si vor sa ma bata.Eu am la mine o surubelnita si cand vad ca dau in mine o infig in ei.Pot sa patesc ceva? Adica puteam sa am intamplator acea surubelnita la mine.Este ilegal daca o folosesc ca sa ma apar? Adica...sunt doi.Mai puternici ca mine.Vor sa ma bata.Eu ce dracu' ar trebui sa fac?

Pentru ca exista si oameni mai asa...: politia nu se poate teleporta langa mine.

Si daca ar fi sa ma duc la politie.Ce le-ar face?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai depasit legitima aparare daca n-ai fost lovit. Spune varsta si o sa-ti spun ce poti pati.

| Wehrmacht explică (pentru Ioandelasal):

"cand vad ca dau in mine o infig in ei". Deci o fac dupa ce deja au inceput sa ma bata...Am 15 ani.
Si daca nu am asa ceva la mine si incep sa ma bata iar eu ripostez mi se intampla ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Wehrmacht):

Pentru a fi legitima aparare riposta nu trebuie sa depaseasca atacul, asa ca puteai sa te aperi tot cu lovituri si daca-l bati nu patesti nimic.
In functie de numarul de ingrijiri medicale poti fi cercetat penal pentru infractiunea de lovire sau alte violente, art.180, alin.1 sau 2 Cod penal ori vatamare corporala, art.181 Cod penal, citez:
"ART.180. Lovirea sau alte violenţe
Lovirea sau orice acte de violenţã cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lunã la 3 luni sau cu amendã.
Lovirea sau actele de violenţã care au pricinuit o vãtãmare ce necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã.
ART.181. Vãtãmarea corporalã
Fapta prin care s-a pricinuit integritãţii corporale sau sãnãtãţii o vãtãmare care necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 60 de zile se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã."
Fiind minor intre 14-16 ani raspunzi penal doar daca se dovedeste ca ai savarsit fapta cu discernamant iar limitele pedepselor se reduc la jumatate. De asemenea se poate lua si o masura educativa, mergand pana la internarea intr-un centru de reeducare.
Daca se va stabili ca ai depasit limitele legitimei aparari vei primi circumstante atenuante si pedeapsa stabilita va fi mai mica, chiar sub minimul prevazut pentru minori.

| Wehrmacht explică (pentru Ioandelasal):

Pai stai asa....ala e de cel putin 2 ori cat mine.Eu am 15 ani ala are...cred ca cel putin 22.Si nu ma refer la varsta cand zic ca e de cel putin 2 ori cat mine.Cum ar trebui sa ma fie apararea la fel de puternica ca atacul daca sa folosesc ceva? Mai ales daca ala mai este cu cineva.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Wehrmacht):

Eu ti-am spus ce s-ar putea intampla. Stabilirea faptului ca a fost sau nu legitima aparare, ca s-au depasit ori nu limitele legitimei aparari o face organul de cercetare penala si instanta de judecata, tinand seama de toate imprejurarile cazului si de probele ce se vor administra. Discutia mea este doar teoretica si fara a putea sti toate acestea, bazata doar pe prezentarea ta.

| BiuL a răspuns:

Depinde de mai multe chestii. Cati ani ai? Sub 14 ani nu raspunzi penal, intre 14 si 16 ani raspunderea e limintata, peste 16 ani raspunzi.
Surubelnita normal nu e sa ai la tine, iti dai si tu seama, dar daca ei te ataca e greu de spus ca tu ai premeditat sa infigi surubelnita in ei, deci e mai complicat aici.
Exista legitima aparere, insa exista niste conditii ale atacului, acesta trebuie sa fie injust, material, direct si nu mai stiu, deci nu e suficient ca ei sa se apropie amenintator de tine, trebiue sa te si atace efectiv iar apararea trebuie sa fie proportionala cu atacul, adica daca ei te ataca cu mainile goale, daca tu ai o arma alba se cam depasesc limitele autoapararii.

| OnuOnulică a răspuns:

Frate du-te la politie, sau!
Nu ai si tu un prieten mai mare? care sa te ajute cu problema asta
Plm eu zic sa nu faci nici o crima nu merita!
Dar...

| N0xEterniS a răspuns:

In primul rand trebuie sa dea in tine.
Daca e sa te duci la politie, trebuie sa ai nasul spart, buzele sparte, ochii umflati, eventual si vreo mana sucita sau rupta, luxata, ca cei de la politie sa nu-ti faca nimic, poate doar o amenda, ca i-ai gaurit pe aia.
Nu e ilegal sa porti surubenlita la tine laughing cum naiba sa fie ilegal sa ai o surubenlita, dar e ilegal, in discoteca.
DAR ai grija. Ai spus ca sunt 2. Daca nu vor fi martori, pe ei ii vor crede aia.
Nu te mai baga in probleme de genu` daca nu esti sigur pe tine, sa nu ajungi sa faci chestii din astea cu surubenlita, cu cutitul.

| inamorata a răspuns:

Daca o folosesti ca sa te aperi nu patesti nimic.

| Cineva2424 a răspuns:

Stai asa, in primul rand de ce aveai o surubelnita la tine? Ma rog. in al doilea rand, nu este ilegal sa o porti cu tine...dar este cam ilegal sa o ataci.Acum depine si ce i-ai facut la baiatu ala. Daca ai spus ca ai infipt-o in el pare destul de periculos.Dar daca a fost asa o joaca sau o bataie din asta prosteasca, v-a trece de la sine. Daca insa e ceva mai grav, iti recomand sa vorbesti cu parintii.

| PglzonecsRO a răspuns:

Vorbeşte cu părinţii tăi, spune-le prin ce treci. E periculos să umbli aşa.