| GulubuntzBudulush a întrebat:

Am o întrebare, dau fundă. Nu că aș avea ceva împotriva baptiștilor (din contră), dar cum ar fi dacă aproape toate țările din lume ar da o lege, ca, toate persoanele care rămân baptiste, nu mai au voie să cumpere sau să vândă, până nu se lasă de credință. Cum ar afecta societatea? Cum ar afecta România de pildă?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

O astfel de lege va fi dată atât de autoritățile religioase cât și de cele civile împreună. Dar va fi împotriva acelora care păzesc poruncile lui Dumnezeu și au credința Lui Isus.

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Importsnts e credinta in Mantuitorul Hristos.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar cum ar fi spre exemplu ca toti ortodocsii practicanti sa nu mai aiba voie in spitale, oricum pe ei ii ajuta domnul nu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ar fi nimic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar din contră ce ai cu ei?

| GulubuntzBudulush explică (pentru sadrian46):

Nu am nimic împotrivă, din contră, respect această enominațiune foarte mult! Dar eram doar curios. Ce s-ar întâmpla în acest caz, cu stafful medical de denominațiune baptistă sau cu cei care lucrează în SMURD. Ar rămâne locuri libere până la urmă.

| Xox0 a răspuns:

Cum a afectat-o si in comunism. Tot s-ar practica religia aceasta, doar ca pe ascuns.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Xox0):

Întrebarea mea este cum ar fi afectate instituțiile unde baptiștii lucrează, având în vedere că aceștia ar fi concediați forțat? De pildă spitalele, poliția, SMURD-ul?

| Xox0 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Îți dai seama ca ar fi un haos și ar fi înlocuiți cu adepții ai căror religie e oficială.

| T0Teu a răspuns:

Dacă s ar da aceasta lege, mulți se vor lepăda de frica, dar vor fi și persoane care vor rămâne cu Dumnezeu și se vor increde în El, iar Dumnezeu le va purta de grija și îi va hrăni asa cum stie El