Întrebare recomandată | zed0mrt a întrebat:

Am lucrat 35 de ani (1980-2015) intr-o inteprindere constructoare de masini avand meseria de lacatus constructii metalice. Lucrand in permanenta cu sudorul si la polizat primeam spor de 14% nocivitate. Beneficiar a grupei a doua de munca.
Din cauza problemelor de sanatate in 2015 m-am pensionat pe caz de boala.
Societatea mi-a atasat la dosar o adeverinta precum ca am lucrat in grupa a doua de munca din 80' pana in 2001. Adeverinta semnata de directorul Resurse Umane si Sef Serviciu Personal.
Casa de pensii teritoriala nu imi ia in calcul grupa de munca ce reiese din adeverinta precum ca nu o am trecuta in cartea de munca.
Lucru de care sunt toatal nevinovat.
As vrea sa stiu ce am de facut in continuare pentru a dobandii grupa de munca.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai doua posibilitati:
1. Daca firma mai exista sa te duci cu carnetul de munca si sa-ti inscrie in el grupa de munca.
2. Daca firma nu mai exista sa depui o cere in instanta de judecata pentru a pronunta o hotarare ca ai dreptul la grupa de munca.