| RAY a întrebat:

Sunt si eu curios, se poate sa imi pierd cetatenia romana cumva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai obtinut-o prin nastere, nu.

55 răspunsuri:
| Vanishgold a răspuns:

Da. Poți renunța la ea oricând dacă îți iei alta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai dobandit-o prin nastere, nu iti poate fi retrasa decat daca vrei tu sa renunti la ea.

| RAY explică (pentru Vanishgold):

Fara a lua alta ma refer

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Cum pot renunta la ea?

| Nemessys a răspuns (pentru RAY):

Dar ce ai avea de castigat daca ai face-o? laughing (curios)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa prezinti motivele pentru care vrei sa renunti si sa dovedesti ca vei obtine imediat cetatenia altui stat sau ca ai obtinut-o deja. Cererea poate sa iti fie aprobata(sau nu)in functie de motivele pe care le invoci.

| RAY explică (pentru Nemessys):

As scapa de rusinea de a fi numit roman

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Din pacate nu pot dovedi asta, in rest orice faci nu o pierzi

| iHateLuckyPersons a răspuns (pentru RAY):

N-ai cum sa scapi de ea fara sa ai alta.Si din pacate sunt de acord cu tine la faza asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsesem gresit, am editat. Roman esti si cu cetatenie si fara.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cetatenia romana se poate pierde prin retragere (cu exceptia celui care a dobandit-o prin nastere) si prin renuntare, conform L.21/1991, a cetateniei romane, rep. in 2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 25.(1) Cetăţenia română se poate retrage persoanei care:
  a) aflată în străinătate, săvârşeşte fapte deosebit de grave prin care vatămă interesele statului român sau lezează prestigiul României;
  b) aflată în străinătate, se înrolează în forţele armate ale unui stat cu care România a rupt relaţiile diplomatice sau cu care este în stare de război;
  c) a obţinut cetăţenia română prin mijloace frauduloase;
  d) este cunoscută ca având legături cu grupări teroriste sau le-a sprijinit, sub orice formă, ori a săvârşit alte fapte care pun în pericol siguranţa naţională.
  (2) Cetăţenia română nu poate fi retrasă persoanei care a dobândit-o prin naştere.
ART. 27.Pentru motive temeinice se poate aproba renunţarea la cetăţenia română persoanei care a împlinit vârsta de 18 ani şi care:
a) nu este învinuită sau inculpată într-o cauză penală ori nu are de executat o pedeapsă penală;
  b) nu este urmărită pentru debite către stat, persoane fizice sau juridice din ţară sau, având astfel de debite, le achită ori prezintă garanţii corespunzătoare pentru achitarea lor;
c) a dobândit ori a solicitat şi are asigurarea că va dobândi o altă cetăţenie."

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Tu gresesti, naționalitatea o ai mereu la fel nu cetatenia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Asta ti-am si spus, tot roman esti cand vei fi intrebat de cineva din ce tara esti. happy

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt de nationalitate germana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Atunci ce cauti aici? Doar sa te plangi stii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am convins ca atat poti...

| RAY explică (pentru anonim_4396):

))))))))))))))))))))) tu traiesti in alta romanie, a celor care au votat PSD =penali societati romanesti, nu imi este frica sa le spun asta, in Romania in care traiesc eu se regasesc multi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce legatura are PSD in discutia asta? Eu nu vad nici cea mai mica legatura. Ce nu-ti ofera tie Romania, ce faci tu pentru Romania ca sa primesti mai mult?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Sa inteleg ca pana sa vina PSD la guvernare in ianuarie, tu erai mandru ca esti roman?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Normal ca nu, ce mi-a dat tara asta? taxe, impozite, nervi, stres si atat, ce numi ofera Romania? numi ofera nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

In ce tara nu sunt taxe si impozite?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ma omule ce tot vrei sa demonstrezi ca Romania e o tara bogata? ti am spus nu e vb doar de banii si de educatia multora care e de tot rasul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Tu te consideri un om educat?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ti am spus ca sunt produsul societati romanesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pe rationamentul asta se pot scuza si hotii, coruptii, etc. Asta e o scuza?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Multi vedem idoli in aia, ai prins ideea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ca sa vezi idoli sau modele in personaje de tipul lui Dragnea, a lui Serban Nicolae, a lui Nicolicea sau a aproape oricarui politician trebuie sa ai probleme psihice.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Sunt milioane care au vazut

| Lucian2473 a răspuns:

Din pacate nu se poate! Este lege ca cetatenia dobandita rpin nastere sa fie permanenta. Nu o poti retrage pentru ca te-ai nascut cu ea.
Am citit cateva comentarii si am vazut ca doresti asta ca sa scapi de rusinea de a te fi numit Roman. De rusine nu scapi. Pentru ca rusinea nu sta in acte. happy Chiar daca iti poti retrage cetatenia de Roman, cand te va intreba cineva ce nationalitate esti, vei spune ca Spaniol, de exemplu. Dar in constiintas tii ca essti nascut Roman si din nou mori de rusine. Asa ca... poti fugi dar nu te poti ascunde.