| alex9899 a întrebat:

Sunteti de acord ca Ungaria merita mai mult Transylvania decat Romania cum ar fi ca Romania sa se destrame.

Răspuns Câştigător
| AndreiWeisz a răspuns:

O sa-ti iei mult hate pentru intrebarea asta laughing Sunt ungur pe jumatate si nu cred ca Transilvania ar trebui sa apartina Ungariei, in cel mai extrem caz, ar fi putut sa fie un stat independent. Istoria are un cuvant de zis mereu in toate astea si norocul Romaniei a fost ca a avut un aliat precum Franta in primul razboi mondial pe care l-a si castigat. Pe de alta parte, sper ca suntem constienti toti ca Transvilania s-a unit cu Romania nu pentru ca puterilor europene le pasa prea mult de romani sau in general de nationalitati si istorie, a fost pentru ca Franta a tinut musai sa fragmenteze imperiul Austro-ungar. Austriei i-au luat iesirea la Mediterana (Trieste), iar Ungaria a fost fragmentata, cele mai importante teritorii pierdute fiind Transilvania (Romania) si Slovacia care nici nu exista pana atunci ca stat. Plus Voievodina din Serbia. Au fost jocuri politice care au avut un rezultat favorabil pentru Romania si mai putin favorabile pentru Ungaria, asta e tot. Nu sunt de acord cu miscarile nationaliste maghiare, cum nu sunt de acord nici cu cele romanesti, Moldova nu cred ca se va mai uni vreodata cu Romania. Oricum, dincolo de disputele istorice, este cert ca prezentul Transilvaniei a avut si are la temelie atat ungurii, cat si romanii. Plus nemtii si eventual evreii mai tarziu.

31 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cum sa meritati asta,, neam de mongoli ce sunteti?
Transilvania n-a fost niciodata a maghiarilor, nici macar in cele mai umede vise ale lor!