| intelectualul a întrebat:

Sunteti de acord cu autonomia Tinutului Secuiesc?

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu as fi de acord. Cu conditia bineinteles a organizarii unui referendum in tinut. Iar daca vor autonomie, le-as oferi-o pe tava, insa autonomie totala. Sa aiba guvernul lor, institutiile lor, buget propriu si independent, sa foloseasca exclusiv resursele proprii, ba, de ce nu, sa isi faca pasapoarte si vize de intrare in UE (a se citit Romania). Sa-i vad atunci traind din exportul de cartofi...

| harciog a răspuns:

Odata ce majoritatea locuitorilor vor asta nu vad de ce nu as fi de acord.E ca si cum as sta in curte cu altcineva si la un moment dat vecinul vrea sa-si faca gard.Care e problema? Credeti ca un gard i-ar face sa dispara? Important este ca ei doresc autonomia pentru a se uni in partea cealalta, cu Ungaria. Pina si aici le dau dreptate.De ce n-ar face-o,vizavi de situatia economica? E clar car ar duce-o mult mai bine decit cu timpenia, saracia crasa, legislatia si birocratia timpita de la noi.Sinteti impotriva unui vecin care sesizeaza ca daca face alianta cu alt vecin ar duce-o de 1000 de ori mai bine decit cu voi? De fapt nu prea vad la ce ar fi atita impotrivire.

| thealchemist a răspuns:

Eu sunt mai mult pentru autonomia Bucurestiului, provincia asteapta intotdeauna prea mult de la noi, de parca ar putea Bucurestiul sa rezolve problema saraciei in Moldova sau a tensiunilor etnice in Transilvania.

| Dumnezău a răspuns:

Tocmai ce-am fost vreo doua zile prin Tinutul Secuiesc.Peste tot sunt harti cu asa-zisul Szekelyfold, adica ce vor ei sa primeasca.Nu mi-am schimbat parerea despre ei,tot i-as omori,incepand de la Viktor Orban pana la ultimul cersetor din Szeged sau Budapesta! Deci, nici gand, chiar daca Odorheiul Secuiesc si Gheorgheni sunt la curatenie si civilizatie peste 90 % din orasele predominant romanesti.

| jadir a răspuns:

Nu sunt de acord,sa se duca in Ungaria daca vor sa fie unguri doar ca acolo nu sunt primiti,cum ar fi ca sarbi sa ceara si ei partea lor,cehi la fel, aromani, nemti etc ce sar alege de Romania?

| Ionait a răspuns:

Nu. Ma abtin de la alte comentarii deoarece unii le-ar putea considera ofensatoare.

| soby47 a răspuns:

Nu!
pentru toti ungurii : MARS LA TINE IN TARA

| AFR81 a răspuns:

Clar NU! Apropo de asta, stii cat tine femeia maghiara cacatu' in ea? Iti zic eu: 9 luni. laughing

| Bogdanux a răspuns:

In nici un caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este vina lor ca au migrat si s-au asezat in tara noastra. Este pamant romanesc. N-au decat sa se intoarca de unde au venit daca nu le convine. Si asa, ma abtin de la comentarii ca nu vreau sa jignesc, dar... mda, ma abtin, nu reusesc sa formulez in asa fel incat sa nu vb de rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@harciog: Ori esti ungur ori esti inconstient. Ai habar cata bogatie, cata frumusete e in zona aia? Dupa cum am mai zis, vor la ei acasa, n-au decat sa se intoarca in tara lor. Nu e vina romanilor ca ei au migrat si s-au asezat aici. Vor o viata mai buna din punct de vedere economic? Din nou, nimeni nu-i opreste sa plece in tara lor. Gardul de care vorbesti e granita. Daca ei au trecut-o, sa fie sanatosi, dar sa nu ridice un nou gard. Acela e pamantul nostru si ar fi mare pacat sa-l pierdem. E plin de bogatii naturale. Poate, cine stie, cand vor cadea comunistii astia de la putere si va ajunge acolo unul tanar, la investi cu adevarat in tara si va folosi resursele pe care le are la indemana, inclusiv resurse din acea zona. Acolo se afla o parte din viitorul Romaniei. Ar fi pacat sa-l pierdem.

| AnaCelebrity4Ever a răspuns:

Ce mai e si aia?

| BESTNICK a răspuns:

Nu in Romania. cine e prost sa le dea voie, ar fi chiar culmea...

| Daniel97 a răspuns:

Asta ar fi chiar culmea, adica cum, acum 1500 de ani vin ungurii si ei in Transilvania, niste mongoloizi care nu au vazut pic de cicilizatie acolo, se stabilesc acolo si subjuga populatia romana care a fost acolo cu sute de ani inaintea lor de mai multe ori si acum ei cer autonomie!?! Pai atunci hai sa mergem vreo cateva sute de romani in Ungaria si peste o suta de ani cerem si noi autonomie, asta ar fi chiar culmea, daca se intampla chiar ca o sa emigrez.

| Gabriel14vl a răspuns:

Nuuuuuuuuu

| IonelaMaria a răspuns:

Nu

| Malin1 a răspuns:

Foarte de acord cu autonomia. Dar numai atunci cand romanii din ungaria vor avea autonomie la ei acolo, in ungarica.Lasand gluma deoparte cred ca mai mare gogomanie ca asta nu exista acum cand mintile luminate ale occidentului doresc disparitia frontierelor si a oricarei forme de regionalizare, mai ales pe criterii etnice. Asa ca, despre ce vorbim? Asta cu autonomia este folosita de politicieni pentru a manipula masele. Intrebati la tara, in "secuime" pe tanti si nenea ce traiesc acolo daca stiu ce este aceea autonomie, si daca vor asa ceva. Ei au cu totul alte probleme, ca noi cei majoritari, legate de traiul zilnic si de supravietuire in foarte multe cazuri. Lor, ca si mie dealtfel, nu le pasa cine ai minte zilnic, romanii sau ungurii, ci le pasa daca pot asigura cele trebuincioase traiului de zi cu zi.