Stefan
| Stefan a întrebat:

De ce maghiarii din Harghita, acum cand sunt alegeri presedintiale si exista atata tensiune intre candidati, au hotarat sa arboreze drapelul secuiesc ca steag al judetului harghita privind autonomia tinutului secuesc.

Răspuns Câştigător
| elenahd a răspuns:

Draga Stefan iti voi marturisi ca maghiarii din Harghita sunt niste oameni deosebiti, foarte primitori si ospitalieri. Crede-ma ca ei nu au nimic in comun cu arborarea drapelului secuiesc.Adevaratii vinovati sunt cei din clica politicului care vor sa incite oamenii unii impotriva altora dar spre fericirea noastra maghiarii din Harghita simt si traiesc romaneste pana in maduva oaselor. Crede-ma ca la fel de mult sufera si ei ca si noi din cauza claselor politice si din cauza nemerniciei oamenilor politici.Si printre maghiarii din Harghita sunt unii care de abia isi duc zilele de pe o zi pe alta si ei au copii bolnavi carora le cumpara medicamentele la pret integral din cauza sistemului sanitar romanesc deficitar, si ei sunt someri, si ei..., si ei..., exact ca si noi ceilalti romani care nu traim in Harghita si nu avem arborat drapelul secuiesc.Toti traim in aceeasi tara, respiram acelasi aer si simtim la fel indiferent de ce drapel arboram sau nu.Sunt convinsa de ceea ce ti-am relatat deoarece am fost de atatea ori in Harghita in interes de serviciu si m-au tratat extraordinar chiar daca eu nu stiu nici o boaba maghiara.

5 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Lupta politică este aceiaşi indiferent de partidul sau naţia din care faci parte. UDMR a fost considerat un partid moderat în viziunea celor care trăiesc acolo, dar mai ales a celor care vor să îi înlocuiască la putere. Partidul Civic Maghiar are o orientare mai drastică, mai de dreapta.
Ceea ce pot să-ţi spun este ca elenahd are dreptate - oamenii flămânzesc şi in Harghita, indiferent cine este la putere.

| Candyman a răspuns:

Una cu napalm ar rezolva situatia. Ce autonomie, acolo tot Romania e!

| Happy a răspuns:

Sa intre si ei in evidenta. Mie mi se pare o prostie cu tinutul asta,, Secuiesc''. Acum alegerea e a voastra. Va pupici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu localnici sunt de vina, am trecut deseori prin tara, nemernicii din partide, arza-i-ar sa-i arda de boschetari.

| bilopart a răspuns:

Nu exista un alt drapel pe tritoriul ROMANIEI!
Voi nu stiti ce ne-au facut maghiarii cand ne-au luat transilvania? Cati copii, femei si barbati ne-au au ucis?
Cei care doriti introducerea introducerea invatamantului Maghiar in Romania urmariti link-ul acesta: http://dragostedepatrie.blogspot.ro/......nguri.html
Maghiarii care sunt nemultumiti de sistemul nostru politic sunt liberi sa plece la ei acasa, nu de la noi trebuie sa isi ceara dreptul ci de la ei de la ei din tara!
pentru tara asta au murit in 89 si copii, femei si barbati, nu suntem obligati sa le sponsorizam drepturile pe care ar trebui sa le aiba acasa la ei!
Stiti de ce sunt atatia Maghiari in transilvania? si ce ne-au facut ei in 194?