Stefan
| Stefan a întrebat:

Morko Bela doreste autonomia Tinutului Secuiesc, ar putea sa fie realizabil acest lucru vreodata?

Răspuns Câştigător
| giovana a răspuns:

Sper cu tarie ca nu va reusi. Avem o singura tara, Romania, o singura limba oficiala, romana, si oameni care au ca limba materna, maghiara, rusa, turca, sarba, etc. Deci, despre ce autonomie vorbim? Cine vrea sa imparta Romania-Dacia straveche? Sunt bine primiti toti oamenii planetei care vor sa traiasca in pace in tara noastra, dar fara pretentii! Am fost "calcati" de multe popoare in decursul istoriei, dar am ramas pe acelasi teritoriu al strabunilor nostri, dacii. Avem granite bine delimitate si nu cred ca oricine are vreo idee sugubeata de modificare a lor, trebuie privit ca un dusman, ci ca un sugubat care are simtul umorului. Poate as vrea si eu sa aiba autonomie Ardealul-pamant Romanesc, de ce nu? Dar cu ce drept ma rup de fratii din Moldova, de fratii din Muntenia, sau de fratii din tinutul Secuiesc? Zona din secuime este extraordinar de frumoasa, cu oameni harnici, gospodari si primitori. Am fost in Corund si mi-am luat minunatele oale de sarmale, castroane de ceramica, vaze..., am fost la festivalul sarmalelor, am dormit in pensiuni curate si confortabile, am cunoscut romani cu limba materna maghiara, de toata isprava si am legat prietenii; cea mai buna prietena din tinerete a fost o unguroaica deosebita, pe care o port in suflet si azi. De ce sa ne separam? De ce sa se izoleze ei intr-o bucata de pamant din mijlocul tarii? Putem trai si vorbi cum vrem, dar nu ne rupem de tara in care ne-am nascut, am crescut, am invatat si ne-am crescut copiii. Cred cu tarie ca minti luminate vor stii sa rezolve situatia in asa fel incat sa ramanem frati intr-o tara unica, mama buna pentru toti!

8 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

In primul rand e absurd si cred ca si noi romanii ar trebui sa avem un cuvant de spus in asta nu credeti?

| Ben. a răspuns:

Intr-o europa unde nu mai exista frontiere se trezeste cate-un ciudat sa faca garduri.

| pisika a răspuns:

E ca si cum comunitatea de romani din Spania ar dori acelasi lucru in Spania, ca sunt o comunitate numeroasa, au locuri de munca, merg la scoli, etc... cum credeti ca am ar fi priviti acestia de tarile membre UE? Ne-ar rade in nas si ar spune sa stam linistiti sau sa plecam frumusel acasa...

| raluca_2686 a răspuns:

Nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit ca niciodata nu va fi asa ceva acolo.sau cel putin nu sub forma care o doreste el.si asa cum ti-a spus si ben zona, acum cand toate granitele din europa dispar, un cretin ca el se gandeste la autonomie teritoriala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a facut un acord dupa razboi de am cedat Basarabia in schimbul Ardealului dar in contextul unui echilibru valabil atunci. Iar daca "centrul"de greutate se schimba deci e la mintea cocosului ca echilibrul se pierde.Se poate dar vor fi miscari sociale accentuate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Giovana ia legatura cu Vadim. Ai sa faci cariera in Romania Mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand regretele mele pentru iq scazut al celor care ti-au comentat pana acum.Cineva zicea ceva tampit si de Spania, unde sunt in realitate nu una, ci doua regiuni autonome:Catalunia si Tara Bascilor.
Sa revenim la Tinutul Secuiesc.Autonomie?
Cam in 2-3 ani.