| MihaiA a întrebat:

Ce parere aveti de ungurii din Covasna si Harghita, ca au cerut autonomia Tinutului Secuiesc? Dar despre faptul ca in primaria din Sfantu Gheorghe nu e absolut nici un lucrator roman?

http://www.youtube.com/watch?v=ulKBefuioHw

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ce lagatura au cele doua intrebari intre ele?
Raspunsurile mele ar fi cam asa:
1. II inteleg pe cei care cer autonomia, desi nu sunt de acord cu ei. In mod obiectiv, tinand seama de dorintele, drepturile si obligatiile ambelor parti, cred ca ar fi potrivit un acord cu garanti internationali (ONU, de exemplu) in care Tinutului Secuiesc sa i se acorde autonomia cu conditia ferma de a nu solicita niciodata independenta sau alipirea la alta tara.
2. Mi se pare in conformitate cu legea probabilitatilor ca intr-o zona locuita preponderent de maghiari functionarii publici sa fie maghiari. E ca si cum ai intreba: Stiati ca in primaria Tulcea nu exista nici un lucrator maghiar? Normal ca nu e.
Nu vad legatura linkului cu cele doua intrebari. Sau tu ai pus intr-un post toate problemele care te framanta fara nici o asociatie logica?

9 răspunsuri:
| mihalitza a răspuns:

Parerea mea este ca nu ungurii simpli, ci politicienii (atit romani cit si maghiari)sunt vinovati pentru agitarea spiritelor: altfel si-ar pierde "piinea"...La a doua intrebare, iti pot raspunde ca nici la mine in localitate, la Primarie nu este nici un cetatean maghiar-toti sunt romani.Si cu toate astea, sunt superbirocrati, indolenti, unii chiar nesimtiti si ne poarta pe drumuri fara deosebire de nationalitate...

| MihaiA explică:

Http://www.ziare.com/......55408.html

http://www.ziare.com/......53279.html

http://www.ziare.com/......53178.html

Respect pentru Basescu si pentru modul in care a ales sa raspunda solicitarilor maghiare.

| MihaiA explică:

Legatura dintre intrebari e ca ambele au fost formulate de Basescu. Nu intrebarile, ci discutia in sine a fost pusa in vedere de Basescu atunci cand a declarat ca niciodata nu o sa existe autonomie pentru tinutul secuiesc. Tundeana, de ce ti se pare deplasata intrebarea? Iti par corecte declaratiile unor conducatori de partid maghiar, care spun ca Romania nu este un stat national?

| Klara a răspuns:

I'm magyar and proud, asa ca nu m-ar deranja daca Ungaria s-ar mari putin laughing
Dar totusi, pe cale pasnica si fara tam-tamuri...altfel...hmm

tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu cred ca intrebarea asta ajuta pe cineva... nu cred ca ar trebui sa promovam pe acest site sovinismul... sau e cumva o intrebare de viata si moarte pentru tine? si asta nu o spun pentru ca sunt maghiara sau sunt de acord cu cei din Covasna sau Harghita... insa mi se pare deplasata intrebarea asta...

| alex_5475 a răspuns:

Daca mi se permite sa imi exprim si eu parearea...
pentru intrebarea 1:parerea mea e ca nu o vor obtine nici in ruptul capului acum... daca ajunge Becali la putere...cred ca sunt in stare sa imi schimb raspunsullaughing.
Pt intreb.2:sincer imi vine sa refulez am ajuns sa fim condusi de acesti oameni fara tara(ma refer la cei care vor si se tin tare sa obtina autonomia anumitor teritorii)maine poimaine o sa ne si fie frica de ei in propria noastra tara...findaca,chiar daca ungurul de rand nu este de acord, daca se ridica la"lupta"1000 de unguri se ridica toti nici unul nu va sta deoparte deci oricum ar fi toti sunt o apa si un pamant.
am vazut de asemenea ca s-a pus intrebarea(de altii ce e adevarat)care e legatura intre intrebari..."Mihai"raspundele asa daca de exemplu in primaria orasului Cluj ar fi numai unguri at orasul Cluj ar fi maghiarizat deci intr-un fel sau altul s-ar cere autonomia acestui oras... o legatura foarte simplu de inteles...parerea mea proprie...
imi pare rau ca o spun dar vreau sa se stie...desi nu vreau sa enervez pe nimeni...eu personal nu ii sufar de nici un fel...prinsi toti si expulzati... unde? e treaba lor dar peste granitele tarii...
sunt sovin dar asta sunt eu...pro patria...cu respecte ma inclin Mihai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fac ura de rasa discriminare si antodeauna nuebine asa aufost ei mereu nici istorie nuau trebuie salefaci pe plac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traiesc in romania si se numesc romani, daca nu le convine sa duca in ungaria lor aia mai corupta si mai depravata ca la noi!

| TraficDeMentosane a răspuns:

Te deranjeaza?batting eyelashes