| Infraverde a întrebat:

Sunteţi de acord cu torturarea teroriştilor ca metodă ca interogare?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Eu nu pot fi de acord cu tortura, indiferent de scop, tinand cont ca suntem in sec XXI. Nici macar daca e aplicata asupra unui condamnat, ce sa mai vorbim despre suspecti sau acuzati.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu sunt de acord, fiindca tortura e si asa o metode care nu da mereu rezultate.
Exista alte metode, psihologice, prin care poti ataca punctele emotionale ale unui om astfel incat sa il faci sa iti spuna tot ce vrei.
In concluzie, o metoda mai buna e tintirea spre sentimentele sau pe starea unui om.

| sweeftw a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea poti interoga un om fara sa-l cunosti oricat de bun psiholog ai fi...

| HaLoGeNNN a răspuns:

Da.

| zahy a răspuns:

Nu. Pai daca iei au facut crime si au torturat atunci legea face acelasi lucru? pai daca ii tortureaza atunci sa le de si drumu in libertate.

Răspuns utilizator avertizat
| zahy a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Bun cauta pe youtube sa vezi cate grupuri de oamni au murit degeaba, Pe timp de razboi grupurile mai mari de 3 persoane pot fi considerate teroristi adica daca iti ie familia de mana sa va retrageti in zone sigure tot ce e posibil sa fiti ciuruiti. Nu toti teroristi au facut crime. Daca in torturezi asta inseamna ca esti la fel ca el asa ca acei oameni ai legi trebuie sa fie acuzati. Daca ai sti cati oameni sunt inchisi pentru terorism nevinovati... si nu numai teroristi sunt torturati.

| regis a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Tu faci diferenta intre tortura si retinere/arestare/condamnare?

| Rάđü a răspuns:

Daca nu i-ar tortura, ce sa le faca sa scoata de la ei ceva. Şi in plus e mai ieftin decat sa le dea bani sa spuna ceva de exemplu.

| sweeftw a răspuns:

Nu doar teroristii sunt torturati la interogari stai linistita...Si ca sa raspund la intrebare, da, sunt de acord big grin